İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36
Hava - Hava durumuAçık 23°C Nem %60
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Giriş Yap

Sıcak havalarda gıda zehirlenmesi riski artıyor!

19.08.2023    |

Aşırı sıcak havalarda çok daha dikkatli olunması gerektiğini belirten uzmanlar buzluktan çıkarılan, tekrar ısıtılan yemekler ve dışarıda bırakılan gıdalara dikkat çekti.

Gıda Mühendisi Uğur Toprak, "Özellikle yemekleri tüketebileceğimiz porsiyonlarda yapmak gerek. Yemeği tekrar ısıtıp soğutma işlemlerini gerçekleştirmemek gerekiyor. Yemek oda sıcaklığında çok fazla bekletilmemeli, mümkün olan en kısa sürede oda sıcaklığına getirip hemen buzdolabına almak gerek. 

Pirinç ve tavuk ürünleri ciddi anlamda sıkıntıya yol açabilir, gıda zehirlenmesine kadar ulaşabilir. Mikroorganizmaların gelişebildiği sıcaklık 10 derece ile 65 derece arası. Dolayısıyla yemeği ya 65 derecenin üzerinde tutmamız gerekiyor ya da 10 derecenin altında saklamamız gerekiyor. Bu nedenle oda sıcaklığında çok fazla tutmamamız lazım" dedi.

Özellikle et ürünlerinin dolapta iki günden fazla tutulmaması gerektiğini söyleyen Toprak, "Sebze yemekleri 3-4 gün tutulabilir. Kıymayı 1, parça eti 2 gün dolapta tutmak gerekiyor. Eti buzlukta saklayıp, kullanabileceğimiz kadarını çözdürüp, kullanmamız gerekiyor."

Bu durumlara dikkat edilmediğinde gıda zehirlenmesi sebebiyle mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, ishal gibi problemler ortaya çıkıyor.

Ayran ve tavuk ürünlerinde soğuk zincire dikkat" 

"Firmaların ve tedarikçilerin de dikkat etmeleri gereken konular var. Hava sıcaklığı yüksek olduğu için özellikle sabahları dükkanlar açılmadan önce dükkanın önüne bırakılan ayran, tavuk gibi ürünler problem olabilir. Bunların soğuk zincirini kırmadan hızlı bir şekilde buzdolabında saklanması gerekiyor. 

Ayran sanki hiç bozulmayacakmış gibi algılanır ve soğuk zinciri hep kırılır ama kırılmaması gerekiyor. Ayranların dışarıda muhafaza edildiğini görebiliyoruz. Bunun önüne geçmek lazım."

 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close