İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %33
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Giriş Yap

Yüksek sıcaklık ve nem kalbi etkiliyor

24.08.2023    |

Sıcak hava ile birlikte nem hissedilen sıcaklığı artırırken bu durum kalp rahatsızlığı olanları daha hızlı etkiliyor.

Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Bülent Mutlu, kalp hastaları için şu uyarılarda bulundu:

“Kalbi nem oranıyla birlikte sıcaklık etkiliyor. İki kritik oran var. Örneğin sıcaklık 36 derece, nem yüzde 60 ise bu bizim için büyük tehlikedir. Bu oranların yaşandığı günlerde çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kalp hastalıkları olan ve yaşlıların çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü nem arttığında ısıyı en fazla kalp hastaları hissediyor. Bu kurallara uyulmaması halinde yaşlıları ve kalp hastalarını ciddi tehlikeler bekliyor. 

Nemin yükselmesiyle vücut ısısı artıyor bu da terleme bozukluğuna ve vücuttaki elektrolitlerin bozulmasına yol açıyor.

Sıcak hava, vücut sıcaklığını normal seviyelerde tutmak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına da gelir ve bu da kalbinize, akciğerlerinize, böbreklerinize ekstra yük bindirir.  

Dolayısıyla sıcak hava ve alanlardan mümkün olduğunca korunmak su tüketimini susanmasa dahil ihmal etmemek gerekiyor."   

Yaş ve sağlık durumu nedeniyle sıcak havalardan etkilenmenin kişilerde farklılık gösterebilir.

Güneş ışıklarının dik açıda geldiği 12.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca açık havada kalınmaması, mevsimine uygun ince ve açık renkte giyinilmesi, gün içerisinde sık aralıklarla sıvı tüketilmesi, fiziksel aktivitelerin hava sıcaklığının nispeten daha düşük olacağı akşam saatlerine ertelenmesi tavsiyelerinde bulunuluyor.­

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close