İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:37 İmsak03:23 Güneş05:24 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %42
Türkçe
12 Zilhicce 1445 18 Haziran 2024 Salı
12 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Güneş
05:24
Giriş Yap

Arakanlılar için göçün 6. yılında da değişen bir şey yok

29.08.2023    |

Arakan Müslümanları için 25 Ağustos 2017 tarihi, sürgün ve soykırım demek. Bugün Myanmar’ın Rakhine bölgesinin yüzyıllardır yerlileri olan Rohingyalar, yıllardır insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya.

Bir milyon civarı Arakanlının,  komşu Bangladeş’in Cox Bazaar semtine sığınalı 6 sene oldu.

Cox Bazaar dünyanın en büyük mülteci kamplarına ev sahipliği yapıyor. Arakanlılar, Muson mevsiminde sellere ve kasırgalara maruz kalan kamp bölgesinde, bambudan derme çatma barınaklarda, iş imkanından yoksun, gıda, eğitim ve sağlık hizmetlerine muhtaç halde yaşam mücadelesi veriyorlar.

Umuda yolculuk

2022 yılında Myanmar ve Bangladeş'ten Andaman Denizi ve Bengal Körfezi boyunca daha güvenli limanlara ulaşmak için tehlikeli tekne seferi yaparken 400 civarı Arakanlının hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Muhtemel rakam bunun oldukça üzerinde.

Malezya ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine yapılan riskli deniz seferleri, Bangladeş'teki Rohingya mültecilerinin istikrarsız bir yaşam sürdürdüklerini, artık askeri yönetim altındaki anavatanlarına güvenli bir şekilde dönme umutlarını yitirdiklerini ve dünyanın geri kalanı tarafından dışlandıklarını hatırlatan birçok örnekten yalnızca biri.

Myanmar idaresi aleyhinde uluslararası soykırım davası hala sonuca ulaşmış değil.

Eğitim yoksunluğu

Aralık 2021'de Bangladeş, Rohingya çocuklarına 10. sınıfa kadar Myanmar müfredatının öğretildiği, mültecilerin işlettiği tüm okulları kapattı. Buna gerekçe olarak bir görüşe göre Bengal dilini öğrenen çocukların ülkede yerleşmelerinden korkuluyor. Kamp sakinlerinin yarısından fazlasını oluşturan çocukların, eğitim ve sosyalleşme imkanı bulunmuyor.

Bangladeş vatandaşları ve yetkilileri Arakanlıların anavatanlarına güvenli ve gönüllü bir şekilde dönmelerini istiyor. Ancak bunun için şartlar henüz hazır değil.

Gıda krizi

Kamp sakinlerine kamplardan ayrılma ve resmi çalışma izni verilmiyor. Dolayısıyla hayatlarını sürdürebilmek için yardıma muhtaçlar. Yarım milyondan fazla çocuğun sağlık ve refahı, gıda yardımı kesintileri nedeniyle risk altında. Yardım kesintisinden önce dahi Rohingya ailelerinin yüzde 45'i yeterli beslenemiyordu ve çocukların yüzde 40'ında büyüme geriliği görülüyordu.

Myanmar-Bangladeş sınırının her iki tarafındaki Rohingyalar vatansız bir arafta sıkışıp kalmış durumda, en temel haklarından mahrum bırakılıyor, adaleti ve memleketlerine dönme imkanını dört gözle bekliyorlar.

Dakka Üniversitesi Doğu Asya Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Delwar Hossain, bölgede yaşanan olayların binlerce yıldır Güneydoğu Asya’da barış içinde yaşayan farklı inançtan halklar için bölücü nitelikli bir gerilim olduğunu belirtti. Sosyal istikrarın sağlanması için bu gerilime çözüm yolları aranması gerektiğini vurguladı.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close