İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 19°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Malezya’daki okullarda hadis dersi müfredata ekleniyor

31.08.2023    |

Malezya Eğitim Bakanlığı, 40 Hadis eserini okul müfredatına yerleştirme kararı açıkladı.

Modülün ilk olarak Ulusal Dini Ortaokullar ve Devlet Destekli Dini Okullarda uygulanması, ardından gelecek yıl bakanlığa bağlı tüm okullara yayılması planlanıyor.

Derslerde Peygamber Efendimiz (SAS)’in sahih hadislerini içeren İmam Nevevi’nin telif ettiği 40 Hadis eseri müfredatta olacak.

Malezya okulları, değerler eğitiminde hadis kaynaklarına yöneliyor

Eğitim Bakanı ülkede Müslüman öğrencilerin uygun dini eğitim alması için imkanlar sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Söz konusu modülün bakanlığa bağlı tüm okullarda devreye alındığında ülkede %35’e yakın nüfusu oluşturan Çin ve Hint ırkından gayrimüslim öğrencileri kapsamayacağını, Federal Anayasa'da yer alan hak ve özgürlüklerinin güvence altında olduğunu ifade etti.

Karar ülkedeki on üç eyaletin eğitim ve din alanında çeşitli yetkililerince olumlu karşılandı.

Pahang eyalet Müftüsü, 'İmam Nevevi 40 Hadis' modülünün ortaokullarda ahlakı şekillendirmeye yardımcı olacağını söyledi. Hadislerin Müslümanlar tarafından bilinmesi ve çalışılması gerektiğini çünkü hayatın tüm yönlerini kapsadığını söyledi. "Hadislerde ibadet, görgü kuralları, sosyalleşme ve benzeri konulara değiniliyor. Hadisleri genellikle yetişkinler öğreniyor ve öğrencilere de öğretilmesi çok iyi olur."

Benzer şekilde, Pahang’da bir üniversitenin rektör yardımcısı, bu proaktif hamlenin hükümetin özellikle genç nesil arasında hadis alanını geliştirme çabası olarak görüldüğünü söyledi. Girişimi Kur’an’dan sonra ikinci referans olan hadislere verilen değerin anlaşılması açısından faydalı ve önemli bulduğunu belirtti.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close