İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11
Hava - Hava durumuAçık 29°C Nem %40
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Giriş Yap

Yeni bir hayat planı yapmak

04.09.2023    |

Hepimizin yeni bir hayat planı yapması gerekiyor. Peki, o planda neler olmalı? Yeni hayat yani bundan sonrası nasıl adımlanmalı?

Zihnimizi değiştirelim

Yeni bir hayata adım atarken daha çok affedip daha az küsmeye, daha seyrek öfkelenip her fırsatta sakinleşmeye odaklanalım. En az bedenimiz kadar akıl ve zihnimizi de beslemeyi unutmayalım. Sevginin, empatinin, yardımlaşmanın ve bağışlamanın en az o avuç avuç yuttuğumuz vitamin, mineral ve antioksidanlar kadar faydalı ve mühim “RUHSAL GIDALAR” olduğunu asla unutmayalım.

Durmayalım

Yeni hayat planımızı sahaya sürerken “AKTİVİTE-EGZERSİZ” ikilisine de zaman ayıralım. Günde sadece 5 bin tempolu adımın bile paslanmaya dur diyecek en güçlü/pahalı antioksidanlar, en etkili iltihap önleyici anti inflamatuar besinler kadar faydalı olabileceklerini daima hatırlayalım. Ve yeni hayat defterimize “DURMAK YOK YOLA DEVAM” mottosunu da eklemeyi unutmayalım.

Az ve öz yiyelim

Yeni hayat planımızı yaparken daha az, daha düşük kalorili ama besin değeri daha yüksek doğal ve işlenmemiş besinlere öncelik verelim. Özellikle yaşımız ilerledikçe akşamları daha az ve daha erken yiyelim. Ve mümkünse 2 öğün beslenme/aralıklı oruç denemelerine girelim. 40’lı yaşlar sonrasında hayvansal değil, bitki bazlı beslenmeye yönelelim. Sebze ve bakliyata ağırlık verelim. Çekirdekler ve yağlı tohumlardan, probiyotik zengini gıdalardan daha sık ve bol istifade edelim. 50’li yaşlardan sonra sağlıklı ve uzun bir ömrün daha az ve öz yiyip içmekten geçtiğini iyi bilelim.

İyi uyuyalım

Uykusuzluk sorunu neredeyse bir numaralı sağlık problemi haline gelme yolunda. En az her 2 yetişkinden biri ya uykusunu kaybetmiş ya da bölük pörçük ve kalitesiz uyku nedeniyle yorgun düşmüş durumda. Oysa uyku beynin dinlenmesi, temizlenmesi, arınması, güçlenmesi ve tazelenmesi için vazgeçilmez bir iyi hayat ayrıntısı. Unutmayalım ki uykunun iyileştirici ve hastalık önleyici gücünden yeterince istifade edemezsek iyi bir hayat da yaşayamayız.

Sosyalleşelim

Eğer güçlü ve güvenilir bir sosyal çevremiz yoksa ailemizden, akrabalarımızdan, eski okul arkadaşları, iş ve mahalle komşularımızdan kopuk bir hayat sürüyorsak daha sık ve kolay hastalanacağımız kesindir. YALNIZLIK yeni bin yılın en önemli ve en sinsi sağlık tehditlerinden biridir ve en az uykusuzluk, tembellik, kötü beslenme ve stres kadar mühim bir “ÖMÜR TÖRPÜSÜ” haline gelmiştir.

Derinleşelim

İnanç dünyamızı zenginleştirmemiz ve manevi gücümüze her gün yeni ve farklı bir güç eklememiz de önemli bir iyi hayat ayrıntısıdır. “Dua”nın, “şükür”ün, “minnet duygusu”nun iyileştirici gücünden istifade edebilmek “cüzdan zengini” değil “VİCDAN ZENGİNİ” biri olmayı hedeflemek özellikle 50’li yaşlardan sonra “RUHSAL YELKENLİ”mizi daha güvenli “HUZUR LİMANLARINA” demirleyebilmek yeni hayat planımızın önemli bir ayrıntısı olmalıdır.

Çalışalım

Yaşımız ne olursa olsun her gün mutlaka ama mutlaka yapacak bir işimiz olmalıdır. “Emeklilik” sözcüğü hayat kitabımızdan bir daha girmemek üzere çıkmalıdır. Bana göre yeni hayat sadece gençlerle değil hatta onlardan da önce “TECRÜBE ZENGİNİ” orta ve ileri yaşlılar, ömrü uzun kurumsal yapılar sayesinde büyüyecek ve güzelleşecektir.

 

­

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İdeal İletişim
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İdeal İletişim
İdeal İletişim Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close