İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 35°C Nem %52
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Singapur-Vietnam Ticaret birimleri Helal Ticareti Güçlendiriyor

08.09.2023    |

Vietnamlı işletmelerin Singapur Helal pazarını ve Singapur'da Helal sertifikasyonu için standart koşulları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla geçtiğimiz hafta bir konferans düzenlendi.

Vietnam’ın Hanoi ve Ho Chi Minh City şehirlerinde 17 işletmenin katılımıyla düzenlenen konferansta helal gıda ve ilaçlar üzerinde duruldu. Hanoi’nin bu alandaki potansiyeli değerlendirildi.

Singapur Helal ticaret alanında uzmanlığını paylaşarak Vietnam'ın geniş tarım ve üretim potansiyelinden yararlanmayı, sürdürülebilir helal gıda tedarik zincirini güçlendirmeyi hedefliyor. Güneydoğu Asya’nın iki ülkesi arasında 50 senedir çeşitli alanda işbirliği yapılıyor. Singapur, Vietnam’da Japonya’dan sonra en büyük ikinci yabancı yatırımcı konumunda. Ülke; işleme ve imalat, gayrimenkul, enerji üretimi, toptan ve perakende satış, bilim ve teknoloji gibi alanlarda 3.000 proje yürütüyor. İki ülke arasında yapılan işbirliklerinin helal sektörüne de yayılması planlanıyor. 

2022'de toplam iki yönlü ticaret cirosu 2021'e kıyasla %11,6 artmış ve bunun önemli bir kısmını helal ürünleri oluşturmuştu. Singapur, helal ürünleri ithal ettikten sonra yeniden işleyerek farklı dış pazarlara da ihraç ediyor. 

Kısıtlı doğal kaynaklara sahip olan Singapur, halihazırda gıdasının %90'ını ithal etmekte. Gıda güvenliği stratejilerinden biri, ithalat kaynaklarının çeşitlendirilmesini vurguluyor ve bu noktada bol tarımsal kaynaklara sahip Vietnam, Güneydoğu Asya'da stratejik bir ortak olarak devreye giriyor.

Vietnamlı yetkililer tarafından Singapur, modern ve gelişmiş lojistik sistemiyle farklı pazarlara ihracat için ideal bir konum olarak değerlendiriliyor.

Vietnam’ın yerli Müslüman nüfusu resmi rakamlara göre %5 civarında, ülke çapında helal sertifikalı ürün üretimi yeni yeni yaygınlaşıyor. %15 yerli Müslüman vatandaşa ve çok sayıda Müslüman turiste ev sahipliği yapan Singapur ise helal ticaret konusunda deneyimli. Malezya’nın ardından 1970li yıllarda sistemi geliştirilen Singapur (MUIS) Helal sertifikası birçok Müslüman ülke tarafından kabul edilmekte.   

­

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close