İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %33
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
Giriş Yap

Japonya yaşlılar ülkesi haline geldi

19.09.2023    |

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, ülke nüfusunun yüzde 10’undan fazlasının 80 yaş ve üzerinde olduğu açıkladı. 

Bakanlık rakamları, 65 yaş ve üzeri olarak tanımlanan Japonya’daki yaşlıların oranının da yüzde 29,1 ile dünyadaki en yüksek orana ulaştığını ortaya koydu.

10 yıldır nüfusu geriliyor

Ülkedeki hızla ağırlaşan demografik krize işaret eden rakamlar, yükselen yaşlanan nüfus oranıyla beraber emekli maaşları ve sağlık hizmetleri için daha fazla finansman gerekliliği anlamına geliyor. Japonya yarıca düşen doğum oranı nedeniyle daralan iş gücü problemiyle de karşı karşıya.

Japonya’nın nüfusu 1980’lerden bu yana sürekli azalırken, doğurganlık oranı, istikrarlı bir nüfusu korumak için gereken binde 2,1’in çok altında kalarak binde 1,3’e kadar geriledi. Japonya’da on yılı aşkın bir süredir ölümlerin doğumları geride bırakması nüfus geriliyor.

İş gücünde de artıyor

Artan iş gücü açığıyla başa çıkmak ve durgunlaşan ekonomiyi yeniden canlandırmak isteyen Japon hükümeti, son on yılda daha fazla yaşlıyı ve ev hanımını iş gücüne yeniden katılmaya teşvik etti. Bunun sonucunda Japonya’da 65 yaş üzeri çalışanların sayısının 9,12 milyon kişiye ulaştığı ve toplam iş gücünün yüzde 13’ünden fazlasını oluşturduğu bildirildi.

Y. Şafak

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close