İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Singapur‘da coşkulu Mevlid-i Nebi kutlamaları sürüyor

Özel Haber
Özel Haber
09.10.2023    |

21 Rebiulevvel Cumartesi ülkenin güney yakasında bulunan Alkaff Kampung Malayu Mescidi'nin avlusunda "Maulid & Bazaar" isimli etkinlik gün boyu sürdü.

Cami gönüllüleri bugüne özel hummalı hazırlıklarına günler öncesinden başladı. Tropik iklimin görüldüğü ülkede mescidin avlusu ve açık otoparkı sıcak havayı ve yağmuru bertaraf etmek üzere pervaneli çadırlarla kaplandı.

Avlunun bir bölümüne kurulan sahnede farklı saatlerde hanımlara özel kaside merasimi, medrese öğrencilerinin Arapça "Al Kalamul Jemai" sunumları, Bangladeşli kaside gruplarının ve caminin gençlik kolunun salavat ve kaside terennümleri, cami üstadlarının sunumları icra edildi.

Ayrıca ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen ve cami üstad ve üstazelerinden oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirilen 30.cüz ezber yarışmasına ilgi büyüktü.

Öğle saatinden itibaren akşama kadar devamlı olarak ikram edilen pilav üstü biryani hayırseverlerin cömert bağışlarıyla mescid gönüllülerinin servisi eşliğinde gerçekleşti. Seyyar masalarda yer alan, yemekten önce ve sonra el yıkama sünnetinin ihyasına vesile olan geleneksel maşrapaların üzerinde "yine bekleriz" anlamında "jumpa lagi" yazmaktaydı. Su ve içecek ikramlarıyla da nemli sıcak havanın harareti bir nebze azaltılmaya çalışıldı.

Vakit namazlarını birlikte eda edebilmek üzere mescidin merkez ve hanımlar bölümü daima hazır bulunduruldu.

Aileler avluda kıyafetten atıştırmalığa kermes standlarından alışveriş yaparak, seminerler dinleyerek vakit geçirirken çocuklar da ihmal edilmedi.

Mescidin gençlik kolunun faaliyetleri görülmeye değerdi. Otoparkın bir köşesinde lisanslı okçular eşliğinde ok atan çocuklar, diğer köşesindeki standda geleneksel Malay savunma sanatı silat gösterilerini izledi, belli başlı hareketler öğrendi. Yine başka bir standda kendilerine siyer soru kartları yardımıyla yöneltilen sorulara cevap vererek Peygamber Efendimiz (SAS)’in hayatına dair bilgilerini tazeleme imkanı buldu. Her doğru cevapladıkları soru için kazandıkları çeşitli oyuncak ve kırtasiye malzemeleriyle sevindiler.

Her camide olduğu gibi bu caminin avlu girişinde de hayır yapmak isteyenleri teşvik eden, hemen her Singapurlunun vakit namazlarında küçük bir meblağ ile mutlaka katkıda bulunmayı alışkanlık edindiği sadaka kutusu yer alıyordu. Cami görevlileri yörede adet olduğu üzere bir merasime katılırken aynı renk ve desende kıyafetler giymişlerdi. Katılımcılara güler yüzle hizmet ederken bu mübarek mevsimin feyiz ve bereketinden istifade etmeyi umduklarını dile getirdiler.

Singapur, Güneydoğu Asya'da Endonezya ile Malezya'nın birleştiği noktada yer alan küçük bir ada ülkesi. Yerli nüfusunun %15'i çoğunluğu Malay asıllı olan Müslümanlardan oluşuyor. Endonezya ve Malezya'da olduğu gibi Peygamber Efendimiz (SAS)'in veladeti dolayısıyla bazı cami ve merkezlerde ilk 12 gün, bazılarında Rebiulevvel ayı boyunca "maulid" isimli Arapça mevlidi şerifler okunuyor "qasidah" isimli na'tı şerif ve salavatı şerifeler içeren ilahiler söyleniyor, "tazkirah" isimli sohbetler veriliyor. Ayrıca “maulid” etkinlikleri bazı merkezlerde her hicri ayın Cuma ya da Cumartesi geceleri de devam ediyor.

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close