İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %40
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Akran zorbalığı şakayla başlayıp ilerliyor

19.10.2023    |

Ortaokul ve lise dönemini yaşayan öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalar, bu çağdaki çocuklar arasında şaka yollu takılmaların ya da sözlerin sonrasında zorbaca davranışlara zemin hazırladığını ortaya koydu.

Dr. Gökhan Karaosmanoğlu, sosyal medyada, çevrimiçi iletişim gruplarında, dijital oyunlarda ve internet sitelerinde yapılan siber zorbalığa dikkat çekti. Dr. Karaosmanoğlu, yapılan araştırmalar sonucunda büyük ya da küçük çevrimiçi iletişim gruplarında zorbalığın şakalarla başladığını söyledi. 

Karaosmanoğlu, zorbalığa maruz kalan öğrencinin diğerlerinden farklı bir özelliği sahip olduğunu “Çocuğun farklı bir etnik yapıdan olması, gözlük takması, sesinin ince ya da kalın olması, bir oyunu iyi oynayamaması, fiziksel bir özelliğinin ya da kıyafetlerinin farklı olması zorbalık yapan kişilerin şakayı başlatmasının bahanesi olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

"Çocuklara sorumluluk ve öz kontrol kazandırılmalı"

Yapılan şakalardan etkilenmeyen çocukların da olduğunu belirten Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Eryılmaz ise “Öz kontrolü olan çocuklar bu durumdan etkilenmeyebiliyor. Çocukların öz kontrol kazanması için de ebeveynlerin çocuklarına erken yaşlardan itibaren birtakım sorumlulukları vermesi gerekiyor. Ayrıca aileler çocuklarıyla ilgilenmeli ve sosyal ortamda onlarla vakit geçirmeliler. Bu olmadığında çocuk kendini yalnız hissediyor bu sebeple ait olma ihtiyacını bu tarz çevrimiçi ortamlarda gidermeye çalışıyor. Zorbalıklara göz yummasının nedeni de bu. Bir süre sonra zorbalığa uğrayan çocuklar da zorbaya dönüşüyor” diye konuştu.

Zorba ya da kurban olma riski altında olan çocukların özellikleri

- Aile içinde dinlenilmeyen ve çok eleştirilenler.

- Övgü almayan, önemsenmeyen ve reddedilenler.

- Aile içi şiddete uğrayanlar, sevilmeyenler ve dalga geçilenler.

- Arkadaşlarıyla iyi ilişki kuramayanlar.

- Mükemmeliyetçi bir tutumla yetişmiş olanlar.     

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close