İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak06:27 Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:34 Yatsı22:15 İmsak03:56 Güneş05:45
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %72
Türkçe
18 Muharrem 1446 24 Temmuz 2024 Çarşamba
18 Muharrem 1446
İmsak
03:56
Güneş
05:45
İşrak
06:27
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
Giriş Yap

Tarım ilaçları tarlada çalışanların sağlığını da etkiliyor

23.10.2023    |

Zararlı organizmaları engelleyen pestisit adlı zehirli kimyasal maddeler, tarımda yoğun kullanılıyor. Bu maddelerden önce çiftçiler ardından toprak ve bu toprağın ekinlerini tüketenler etkileniyor. 

“Tarımda Kullanılan Zehirler Hakkında Gerçekler ve Rakamlar: Pestisit Atlası” adıyla hazırlanan raporda, pestisitlerin en fazla tarlada çalışan kadınlara zarar verdiğine ve meme kanserinin artışında rol oynadığına dikkat çekildi. Dünyada yılda 4 milyon ton pestisit kullanılıyor. Türkiye’de 1990’da 30 bin ton civarında olan pestisit kullanımı, 2018’de iki kat artarak 60 bin, 2020’de ise 54 bin tona yükseldi.

Türkiye’de yılda ortalama 60 bin ton pestisit kullanıldığı belirtildi. En fazla kullanan illerin başında Bursa, Adana, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Aydın geliyor. Bu illerde halk sağlığı, biyoçeşitlilik kaybı, kimyasal kirlilik gibi sorunların görüleceği belirtiliyor. 

Pestisit kullananlar kendilerini korumuyor

En fazla pestisit kullanılan illerden Manisa’da çiftçilerin yüzde 60.7’sinin kimyasal kullanımı sonrası kıyafetini değiştirmediği, yüzde 74.2’sinin pestisit etiketindeki uyarıları bilmediği, yüzde 63’ünün pestisit kullanımı sırasında koruyucu ekipman kullanmadığı belirlendi. Öte yandan pestisitin kısırlığa yol açtığı da belirtildi. 

İlaç son çare olarak kullanılmalı

Prof. Dr. Cem Özkan, “Türkiye’de son 10 yılda pestisit kullanımı % 40 arttı, Avrupa’da % 20 azaldı. Çünkü Avrupa, faydalı böcekleri kullandı. O böceklerin anavatanı Türkiye. Bizden faydalı olanı götürüp, bize ilaç satıyorlar. Tarım ilacı son çare, alternatif yöntemler kullanılmalı" diyor.

Batur Şehirlioğlu ise “Pestisit kullanımındaki artış, verime yansımıyor. Pestisitler doğal dengeyi bozuyor, zararlıdan çok onların düşmanlarına zarar veriyor. Ayrıca zararlılar da zamanla pestisitlere karşı direnç geliştiriyor.”

Milliyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close