İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %59
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Kritik Analitik Düşünür olmanın yolu nereden geçiyor?

Özel Haber
Özel Haber
21.11.2023    |

Farlı bakış açısıyla hareket ederek gelişmeleri daha geniş bir çerçeveden ele alma yetkinliği olarak günümüzün önem kazanan kavramlarından olan ‘Kritik Analitik Düşünme’ yönüyle düşünenlere ‘Kritik Analitik Düşünür’ denilebilir.

Kritik Düşünme sağduyulu bir yaklaşımla en yüksek kalitede muhakeme yapmaya teşebbüs eden bireyin kendi kendini yönlendirip denetlediği düşünme biçimidir.

Bir inanç ya da eyleme rehber olmak üzere, gözlem, deneyim, yansıma, muhakeme ya da iletişim yoluyla toplanan ya da oluşturulan bilginin, proaktif ve maharetle kavramsallaştırılması, ilişkilendirilmesi, analiz aşamalarını içeren entelektüel hassasiyete sahip bir süreçtir.

Analitik düşünme ise anlaşılmak istenen konu ya da çözülmek istenen bir problemi bir bütün olarak görüp, bütünü oluşturan unsurları ayrıştırarak birbirleri ve bütünle aralarındaki ilişkileri sorgulayarak/doğrulayarak bütünü anlamaya/çözmeye çalışan sistematik zihinsel bir süreçtir.

Bu tanımlardan kritik düşünmenin analitik düşünmeyi de kapsadığı anlaşılabilir.

Her iki kavramın ayrı ayrı fakat birarada kullanılmasının nedeni ise analitik düşünmenin çözüm odaklı fonksiyonunu, kritik düşünme sistematiği içinde öne çıkarmak.

Şüphe Nereye Kadar? Sormak Ama Nasıl?

Bilgi doğru yanıtlar almaktır, zeka ise doğru soruları sormak.

İddialar zihinlerimize atılmak istenen kementler gibidir. Gerekli sorgulamayı zamanında yapmazsak iddialar, zihnimizi esir alır.

Kritik analitik düşünür şüphe duyar ama bu şüphe hayatta duyduğumuz, gördüğümüz hiçbir şeye inanmamak değil, görüp, duyup algıladıklarımızın sadece büyük resmin bir parçası olduğuna zihnimizde daima açık bir kapı bırakmaktır.

Kritik analitik düşünmek sadece şüphe duymak veya şüphecilik değil şüpheleri yönetebilmektir. 

Sorular şüphelerimizin mesaja dönüşmesidir. Bilmek için sormak gerekir.

Hangi sorular doğrudur bunu nereden bilebiliriz?

En temel ve basit kural, sorulan sorular doğrudur, sorulmayanlar değil.

Yeterince soru soruyor muyuz?

Cevabımız hayırsa, bilmekten mi yoksa bilginin yükleyeceği sorumluluktan mı kaçıyoruz?

Cevabımız evetse, sorularımız düşünme, anlama, kavrama, değerlendirme, bilme ve öğrenmemize katkı sağlayacak düzeyde mi?

Bizi şaşırtabilecek, değiştirebilecek cevaplar almaya mı dönük yoksa duymak istediklerimize mi?

Kritik analitik düşünme, anlama, sorgulama, değerlendirme, tartma, mukayese ve muhakeme etme ve çözümleme aşamalarında doğru soruları sorabilmeye teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close