İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:52 Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %42
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
Öğle
13:09
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Giriş Yap

Gıda israfını önlemek için yeni düzenlemeler yolda

19.01.2024    |

Gıdada israfın ve kayıpların önlenmesine yönelik düzenleme yapılacak. Düzenleme gıda israfının bilinçli yapılması ve büyük boyutlara ulaşması halinde ceza verilmesini öngörüyor.

Gıda israfının azaltılması için gıda üretimi, hasat, nakil ve pazarlama esnasında yaşanan kayıplar da düzenleme kapsamına girecek.

Tarladan üreticiye ulaşana kadar yüzde 15’i israf olan gıda ürünlerinin kaybını önlemek için Yapılacak yasal düzenleme içerisinde gıda ürünlerinin çiftçiden aracıya, aracıdan toptancıya, marketten tüketiciye kadar olan tüm süreçlerde gıdanın korunması ve israf olmaması için yönetmelikler uygulanacak.

Bunun yanı sıra gıda ürününü bilinçli olarak israf edenlere ceza uygulanması da öngörülüyor.

Özel komisyon kurulacak

Ayrıca düzenleme öncesinde gıda kayıplarının en çok hangi aşamada gerçekleştiğini bulmak ve buna çözüm üretmek için de çalışmalar yapılacak. Konu hakkında sorumlu olan farklı paydaşlar arasında etkin koordinasyon sağlanarak israfın azaltılması sağlanacak. 

Hem düzenlemenin oluşturulması hem de azaltılması hedeflenen israfın yol haritası için de bir komisyon görev yapacak.

Toplu tüketim alanlarında düzenleme

Birkaç yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmanın yanı sıra gıda israfını önlemek için sivil toplum ile iş birliği yapılarak toplum bilinçlendirilecek. 

Özellikle Ramazan ayı önceliklenerek porsiyon ayarlama ve pişirme, kalan yemekleri muhafaza etme ve raf ömrünü uzatma, yeterli miktarda meyve ve sebze satın alma yöntemleri konusunda tüketicilerin farkındalığı artırılacak. 

Bunun için okullarda, temel eğitim müfredatında, yurtlarda eğitimler verilerek israfın önüne geçilecek.

Y. Şafak

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close