İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 37°C Nem %72
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

HZ. İDRİS (AS.)

22.02.2024    |

Kur’ân-ı Kerîm’in anlattığı peygamberler dizisinin ikinci halkasında İdris (a.s.) yer almakta.

İdris (As.) hakkında bilgi veren sadece dört ayet var.

İlk ikisi peygamberliğini, doğruluğunu ve yüce bir mertebeye yükseltildiğini; diğer ikisi de sabrını, kavuştuğu rahmeti ve iyiliğini açıklıyor

Âyetlerin anlamı şöyle; Kitapta İdris’e dair söylediklerimizi de an. Çünkü O, dosdoğru bir peygamberdi.” “Onu yüce bir yere yükselttik.” (Meryem 19/56-57)

“İsmail, İdris ve Zü’l-kifl hakkında anlattığımızı da an; onların her biri sabredenlerdendi.” “Onları rahmetimize kattık. Doğrusu onlar, iyilerdendi.” (Enbiya 21/85-86)

İdris’in (As) ayetlerdeki nitelikleri

Peygamberdi.

Dosdoğruydu.

Yüce bir mevkie yükseltilmişti.

Sabırlıydı.

Allah’ın rahmetine kavuşmuştu.

İyilerdendi...

Bu nitelikleri taşıyan İdris’in (As.) elbette bir tevhid mücadelesi vardı.

Peygamberliği, sabrı, rahmete kavuşması ve iyiliği bunu kanıtlardı.  

Âdem’den (As.) sonra Kâbil soyunun çoğalmış olması da aslında bunu gerektirmekteydi. Ama İdris’in (As.) mücadelesi Kur’ân’da yer almadı...

İlk terzi

Hz. İdris’in terzi olduğu, her iğne saplayışında “sübhânallah” dediği, akşam olduğunda yeryüzünde ameli ondan daha üstün hiç kimsenin bulunmadığı İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir (İbn Kesîr, Tefsîrü’l-Ḳurʾân, V, 236).

Terzi idi, önceleri hayvan derileri giyilirken İdris (As.) ilk defa iğneye delik açmış, iğne ile dikiş dikmiş, elbise dikip giymişti. İğneyi icat eden, terzilerin ve konfeksiyoncuların piri.

“Biz onu yüce bir mekâna yükselttik” meâlindeki âyet açıklanırken kendisine hem peygamberlik hem de otuz sahîfe verilmesi yanında kalemle yazı yazan, elbise diken, hesap ve yıldız ilmiyle meşgul olan ilk insanın Hz. İdris olduğu belirtilir (Fahreddin er-Râzî, XXI, 233).

Sallallahu aleyhi ve sellem.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close