İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %40
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Ailece sofrada olmak çocukların zekasını artırıyor

16.02.2024    |

Kültür ve geleneğimizde ailece sofraya oturmanın birlikte paylaşımda bulunmanın sohbet etmenin faydaları muhakkak. Bu durum araştırmaya konu oldu. Buna göre, ailece birlikte yemek yemek, çocukların beyin gelişimini destekliyor.

Geleneksel aile yapısında sofraya birlikte oturulur, birlikte kalkılırdı. Ama modern hayat artık buna pek zaman bırakmıyor. Ancak bilim, ailece sofraya oturmanın çocuklar açısından önemini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, ailece yemek yemek çocukların beyin gelişimine büyük katkı sağlıyor. Bu çalışma için ABD’deki bir üniversiteden uzmanlar, 94 çocuktan toplanan verileri analiz etti.

Birliktelik çok değerli

Çalışmada, ailece yemek yemek, oyun ve uyku zamanına sadık kalmak gibi faaliyetleri düzenli yürütmenin, çocukların beyin gelişimini desteklediği belirlendi.

Bunun verdiği huzur ve güvenin, çocukların yeterince uyumasıyla bağlantılı olduğu keşfedildi. Uykunun da büyüme sürecinde beyin gelişimiyle ilişkili olduğu tespit edildi. Ailesiyle sofraya oturmayan, hep kendi başına yemek yiyen çocukların beyin gelişimlerinin daha yavaş gerçekleştiği belirtildi. Aslında tüm bunların sevgiye dayandığı ifade edildi.

Araştırmada, düzensiz ailelerin az uyuyan çocuklarının beyinlerinde dil, duygu, algıyla bağlantılı bölgelerin daha ince ve küçük olduğu görüldü.

Milliyet

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close