İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %39
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Endonezya’ya helal ürün tedarikinde akredite tarihi açıklandı

19.02.2024    |

Dünyanın en büyük nüfuslu Müslüman ülkesi Endonezya, helal belgelendirme adımlarını sağlamlaştırıyor.

2014 yılında yürürlüğe giren Helal Ürünler Garanti Yasası’ndan bugüne ülkede helal belgesinin bütünlüğü ve küresel uyumuna yönelik adımlar sıklaşıyor. Son olarak tüm gıda ürünlerinde helal belgesi şartı, çeşitli düzenlemeleri ve fırsatları beraberinde getiriyor.

Endonezya'ya ihracatta bulunmak isteyen farklı ülkelerden helal tedarikçilerin, ülkenin helal sistemine akredite olabilmeleri için 17 Ekim 2024’e kadar vakitleri bulunuyor. 

Güneydoğu Asya ülkesinde helal belgelendirme yolculuğu

Helal Ürünler Garanti Kanunu, Endonezya'da dağıtılan tüm ürünlerin Helal standartlarını karşılamasını sağlamak amacıyla tasarlandı.

Endonezya, 17 Ekim 2024 itibarıyla tüm yiyecek, içecek, et ve kümes hayvanı ürünlerinin 2014 yasasına uygun olmasını, dolayısıyla helal ürün ithalatında bulunan şirketlerin ve sertifika kurumlarının ilgili yerli kuruluşla akreditasyonlarını tamamlamasını zorunlu kılıyor.

Tedarikçi ülkeler ve çeşitlilik

Bugüne kadar Malezya, Suudi Arabistan, Singapur, İran ve Türkiye'den önemli kuruluşlar da dahil olmak üzere dokuz helal sertifikasyon kuruluşu Endonezya’nın milli helal kurumundan tam akreditasyon aldı; diğerlerinin yanı sıra 16 AB ülkesi de değerlendirmeyi bekliyor. Bu küresel katılım, hükümetler arası imzalanan karşılıklı mutabakat zaptları yoluyla da gerçekleşebiliyor.

Tüm gıda ürünlerinde helal belgesini zorunlu kılan söz konusu gelişme, yüksek potansiyelli helal pazarına girmek isteyen şirketler için de güzel bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Sertifika almak isteyen işletmeler, Endonezya helal kurumunun çevrimiçi sistemi olan SIHALAL aracılığıyla doğrudan başvuruda bulunarak sorunsuz ve verimli bir akreditasyon süreci geçirebiliyor.

Böylece daha şeffaf, sağlam ve küresel olarak tanınan bir Helal sertifikasyon ekosistemi oluşturulması, tüketici güveninin artırılması ve helal sektöründe uluslararası ticari ilişkilerin kararlılıkla geliştirilmesi amaçlanıyor.

halaltimes
­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close