İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38 Güneş05:30
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
İmsak
03:38
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
Giriş Yap

Ders çalışırken sağlığı elden bırakmayın

27.02.2024    |

Sınav hazırlık döneminde olan öğrenciler, günlerinin büyük bir kısmını hatta 9-10 saatini ders çalışarak geçiriyor.

Bazıları yemek, ihtiyaç molaları dışında hiç ara vermezken bazı öğrenciler ise uzanarak, koltukta ya da yerde oturarak ders çalışıyor. 

Ancak uygun olmayan ders çalışma şekilleri ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkıyor. 

Uzun saatler hareketsiz kalmanın zararlarına dikkat çeken Dr. Ali Öner, “Bel ve boyun ağrısı, kötü duruş bozukluğuna bağlı kamburlukta artış, kasların güçsüzleşmesi, bacak damarlarındaki toplar damarlarda kanın göllenmesi görülebilir” dedi.

40 dakikada bir ara verilmeli

Bacak damarında hareketi azalan kanda pıhtılaşma olabileceğine dikkat çeken Öner, pıhtının kopup akciğere gitmesinin nefes darlığı yapabileceğine, hatta ölüme yol açabileceğine dikkat çekti.

 Öner, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

30-40 dakikada bir 5 dakika ara verilmeli.

Molada kaslarımızı çalıştıracak egzersizler yapılabilir.

Çalışırken mümkünse masa-sandalye kullanılmalı.

Sandalye sırtlıklı, bel kısmını destekleyen bir model olmalı.

Milliyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close