İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

YKS için hazırlananlara 10 öneri

08.05.2024    |

Milyonlarca genci ilgilendiren sınava bir ay kala uzmanlar, çalışırken sık yapılan hataları sıraladı ve adaylara önemli tavsiyelerde bulundu.

3 milyon 36 bin 945 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. 

8 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran’da sabah Alan Yeterlilik (AYT), öğleden sonra ise Yabancı Dil Testleri (YDT) uygulanacak.

1- SADECE TESTE GÖMÜLMEYİN: Üniversiteye hazırlanan adaylar, sınava çok az bir süre kaldığında sadece test çözüyor. Oysa özellikle AYT için konu da çalışmak gerekiyor. Adayların kalan süreyi azımsamamaları ve mutlaka konu da çalışmaları gerekiyor.

2- DENEME SINAVLARINI ÇÖZÜN: 12’nci sınıf öğrencilerine verilen deneme sınavları ve her dersten TYT-AYT testleri üniversite adayları tarafından çözülmüyor. YKS başarısı açısından bu testlerin de çözülmesi çok önem taşıyor.

3- ZAMANI YANLIŞ YÖNETMEYİN: Yapılan yanlışlardan birisi de deneme sınavlarında zaman tutulmaması. Oysa özellikle TYT için zaman yönetimi çok önemli. Çünkü 120 soruyu 165 dakikada yapmak ve uzun paragraf, matematik soruları ile başetmek zamanı da verimli kullanmayı gerektiriyor.

4- TÜM DERSLERE ÇALIŞIN: YKS’de başarıyı arttırmanın bir yolu da toplam neti arttırmaktan geçiyor. Fakat bazı öğrenciler bir derse çalışmayı bırakıyor. Örneğin fizik dersinde çok zorlanıyor ve bu derse hiç çalışmıyor. Dengeli bir ders çalışma programı hazırlayıp her derse gereken önem verilmeli.

5- GEÇMİŞ YIL SORULARINA BAKIN: Sınava çok az bir süre kala geçmiş yılların sorularını çözmeyenler oluyor. Geçmiş yılların soru tarzını görmek, adayların neyle karşılaşacaklarını bilmesi açısından önemli.

6- SOSYAL MEDYADA ZAMAN KAYBETMEYİN: Sosyal medyada çok fazla zaman harcayan, bilgisayar oyunlarıyla vakit kaybeden çok sayıda aday var. YKS’ye kadar süreyi verimli kullanmak adına bilgisayar oyunlarına ve sosyal medyaya ara verilmeli. Gerekirse telefon kullanımı kısıtlanmalı.

7- BİLMEDİĞİNİZ SORUNUN CEVABINI ÖĞRENİN: Bazı üniversite adayları yapamadıkları soruların cevaplarını öğretmenlerine sormuyor. Oysa yapılamayan her soru YKS’de çıkabilecek potansiyel bir soru olabilir. Sınavda benzer bir soru çıkabileceği unutulmamalı.

8- RİSKLİ SPOR VE AKTİVİTELERDEN KAÇININ: Sınava çok az bir zaman kalmasına karşın bazı adaylar riskli sporlarla uğraşıyor ve sakatlanabiliyor. En azından 1 ay kadar risk almamakta yarar var. Sadece hafif yürüyüş ya da koşu yapılabilir.

9- FAZLA KAHVE İÇMEYİN: Gece uyanık kalmak adına sürekli kahve tüketen, uyku düzeni bozuk adaylar çok fazla. Düzenli beslenme ve uyku düzeninin ayarlanmış olması fiziksel olarak kişilerin daha zinde hissetmesini sağlar, kaygıyı da azaltır.

10- OLUMSUZ DÜŞÜNMEYİN: Bazı adaylar sınavla ilgili sürekli olumsuz düşünüyor. “Bu sene yapamayacağım’’, “Çok eksiğim var’’ gibi düşünceler performansı olumsuz etkiliyor. Adaylar biraz olumlu düşünmeye çalışmalı. “Elimden gelenin en iyisini yapacağım’’ düşüncesi daha motive edici olur.

Hürriyet

 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close