İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38 Güneş05:30
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 17°C Nem %86
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
İmsak
03:38
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
Giriş Yap

31 milyar kilo metal 17 milyar kilo plastik

26.03.2024    |

Son 12 yılda dünya genelinde e-atık miktarı 2 katına çıkarak 62 milyar kiloya ulaştı.

Dünyada elektronik atık çöplüğü devasa boyutlara ulaştı. Son 12 yılda dünya genelinde e-atık miktarı yaklaşık 2 katına çıkarak 62 milyar kilogram (kg) oldu. Bu peş peşe yerleştirildiğinde Ekvatoru saracak kadar uzun bir hat oluşturabilecek bir miktar. Rapora göre, 2022’de küresel çapta oluşan elektronik atığın sadece 13.8 milyar kilosu toplanıp çevreye duyarlı bir şekilde geri dönüştürüldü.  

EN ÇOK AVRUPA EN AZ AFRİKA

2022’de en fazla e-atık üreten (kişi başına 17,6 kg) ve üretilen e-atığın yüzde 42,8’le en yüksek geri dönüşüm oranına sahip bölge Avrupa. Afrika ise hem e-atık üretimi hem de geri dönüşümünde en düşük oranlara sahip. 

E-ATIKLAR NELER?

Kullanım ömrü dolmuş olan ve elektrikli bileşenlere, bir güç veya pil kaynağına sahip tüm ürünler e-atık kabul ediliyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, saç kurutma makinesi gibi elektrikli cihazların yanı sıra ampul, lamba gibi aydınlatma araçları, su ısıtıcısı, tost makinesi, elektrikli diş fırçası gibi küçük ev aletleri ve bilgisayar, cep telefonu, kablosuz kulaklık gibi cihazlar da bu kapsama giriyor. Piller ve diğer elektrik depolama cihazları ise farklı dönüşüm işlemleri gerektirdiğinden bu kapsama girmiyor.

NE YAPMALI?

Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliğine göre, belediyeler evsel e-atıkları toplayarak getirme merkezlerinde biriktirmek ve bunları lisanslı işleme tesislerine göndererek geri dönüşümünü sağlamakla yükümlü. Bunun için bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesiyle iletişime geçerek e-atığı adresinizden almasını isteyebilirsiniz. E-atıkları teknoloji marketlerindeki e-atık kutularına atarak da geri dönüşümünü kolaylaştırmak mümkün. ­

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close