İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

‘Kararında İftar Buluşmaları‘ Murâd-ı Buhârî Tekkesi’nde Gerçekleştirildi

09.04.2024    |

Ramazan ayının manevi atmosferi içerisinde, SERVER tarafından düzenlenen "Kararında İftar" buluşmaları, tarihi ve kültürel bir miras olan Murâd-ı Buhârî Tekkesi'nde gerçekleştirildi.

İftar buluşmaları, dostluk, kardeşlik ve paylaşımın yanı sıra, israftan kaçınarak ölçülü bir yaşam tarzının önemine dikkat çekti.

Ramazan ayı boyunca bu özel mekanda farklı millet ve coğrafyalardan misafirler ağırlandı, mühtedilerin de katıldığı iftar programlarına ev sahipliği yapıldı.

Her gün farklı misafirlerin ağırlandığı iftarlara, programa iftardan yarım saat önce tekke içerisinde yer alan Veliyüddin Efendi Mescidi’nde Kur’ân-ı Kerim tilaveti ve mealinin okunmasıyla başlandı. Ardından, gönülleri birleştiren kasideler ve ilahiler eşliğinde, iftar vaktinin yaklaşmasıyla birlikte dualar ve münacatlar yükseldi.

Katılımcılar, özel olarak hazırlanmış doğal iftariyelikler ile oruçlarını açtılar ve akşam namazını eda ettikten sonra, iftar sofrasının etrafında dostlarıyla bir araya geldiler.

“Kararında İftar” menüsü, israfı önlemek ve ölçülü tüketimi teşvik etmek amacıyla dikkatle hazırlandı.

Murâd-ı Buhârî Tekkesi revaklarının altında, özenle hazırlanan ve israfın önlenmesi amacıyla ölçülü bir şekilde sunulan menüde, on üç farklı gıdanın kararında birleşmesiyle hazırlanan tekke çorbası, tekke haziresinde medfun Şeyh Murâd-ı Buhârî Hazretleri’nin doğum yerine ithafen Buhara pilavı ve şekersiz olarak hazırlanan özel şerbet ikram edildi.

 Tekkenin tarihi geçmişi de iftar buluşmalarında önemli bir yer tuttu.

1690'larda medrese olarak inşa edilen ve 1715 yılında Şeyh Murâd-ı Buhârî'ye tahsis edilerek tekke hüviyeti kazanan bu özel yer; Osmanlı döneminin en popüler bölgelerinden biri olan Eyüpsultan'da yer almakta. Tekke, toplumun farklı kesimlerinden ve farklı sosyal gruplardan kimselerin bir araya geldiği, tasavvufi geleneklerin canlı tutulduğu ve sosyalleşme imkanının bolca bulunduğu bir yer olarak hizmet vermiş.

SERVER'ın düzenlediği iftar buluşmaları, Ramazan ayının ruhuna uygun bir şekilde, kardeşlik ve paylaşım duygularını pekiştirirken, aynı zamanda ölçülü ve dengeli bir yaşam tarzını benimsemenin önemini katılımcılara hatırlattı. Bu özel buluşmalar, Tekke içerisinde yer alan Veliyüddin Efendi Mescidi’nde hatimle kılınan teravih namazı ile son buldu.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close