İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

'18 yaş altına sosyal medya yasaklanmalı'

03.05.2024    |

Fransız uzmanlar, gelişimlerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle çocukların 13 yaşına kadar telefon kullanmamasını, 18 yaşın altındakilerin ise sosyal medyaya girişlerinin yasaklanmasını öneriyor.

Fransa’da devlet için hazırlanan rapora göre, 3 yaşından küçük çocuklar ekran başında hiç vakit geçirmemeli ve 6 yaşına kadar bu süre “güçlü bir şekilde sınırlandırılmalı.” 

Çocukların telefonlarla, sosyal medyayla iç içe olmaları onların hem bugününe hem geleceğine zarar veriyor.  Uzmanlar tarafından hazırlanan rapor, internetin sınırı olmadığı için tüm dünyadaki anne - babaları ilgilendiriyor.

Uzman heyet, ayrıca 11 yaşın altındaki çocuklara cep telefonu verilmemesi ve 13 yaşın altındaki hiç kimsenin internet erişimi olan bir telefona sahip olmaması gerektiğini söyledi. 

Ayrıca sosyal medya kullanımının 18 yaşın altındakiler için yasaklanması ve bu yaşın altındakilerin sadece etik platformlara erişebilmesi gerektiği bildirildi. 

Diğer öneriler ise şöyle:

6 yaşına kadar çocuklar için her türlü ekran çok sınırlanmalı. 6 yaşın altındaki çocuklara anaokullarında ekranlar tamamen yasaklanmalı.

İlkokullarda çocuklara bir engelleri yoksa çalışmaları için bireysel tabletler veya dijital cihazlar verilmemeli.

Çocuk bakıcılarının telefon kullanımı da sınırlanmalı.

Doğumhanelerde telefonlar ve ekranlar sınırlandırılmalı.

Diğer yandan uzmanlar, sosyal medyanın depresyon ve anksiyete için bir “risk faktörü” olabileceğini ve çocukların müstehcenlik ve şiddet içeren içeriklere “endişe verici” düzeyde maruz kaldıklarını tespit ettiler. 

Raporda ayrıca, “ekranların hem dolaylı hem de doğrudan olumsuz etkileri konusunda çok net bir fikir birliği” olduğu belirtildi. Çalışmada, ekran başında geçirilen zamanın “çocukların sağlığı, gelişimi, toplumun geleceği açısından sonuçlar doğurduğu” ifade edildi. 

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close