İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Lütfen demenin 3 ilginç yönü

14.05.2024    |

İletişimde kullanılan her kelimenin ayrı bir gücü ve etkisi vardır. Günlük konuşmalarımızda sıkça yer alan 'lütfen' kelimesi, basit görünse de, karşımızdakine saygı ve nezaketimizi ifade etmenin ötesinde pek çok olumlu etki sağlayabilir.

Bu küçük kelime, hem bireysel ilişkilerimizi hem de toplumsal dinamikleri derinden etkileyebilir. 

İşte 'lütfen' demenin, iletişimimizi nasıl şekillendirdiğine ve sosyal ile bilişsel beceriler üzerinde nasıl olumlu değişimler sağlayabileceğine dair üç ilginç bilgi:

1. Davranışları şekillendirebiliyor: "Lütfen" demek, isteklerinizi gerçekleştirebilme imkanını büyük ölçüde artırır.  Sosyal medya platformu Twitter üzerinde yapılan bir araştırma, "Lütfen tweet'imi RT yapar mısınız?" diyen kullanıcıların, demeyenlere kıyasla beş kat daha fazla retweet aldığını ortaya koymuştur.

2. Kişilikle ilişkili: "Lütfen" demekte zorlanan kişiler sadece kaba davranış sergileyen kişiler değil aksine fazla mütevazı olan kişiler de olabilirler. Bu durumu anlamak için, iletişim ve davranışları etkileyen psikolojik ve sosyal faktörleri ele almak gerekir. 

Araştırmalar, fazla itaatkarlık ve başkalarını memnun etme arzusu gibi kişilik özelliklerine sahip bireylerin kendilerini ifade etmekte zorlanabileceğini göstermektedir. "Lütfen" demekteki bu güçlük, derinlerde yatan bir onaylanma ihtiyacı ve başkalarını kırmaktan ya da incitmekten kaçınma isteğinden kaynaklanabilir.

3. Çocuklarda bilişsel ve sosyal gelişime katkı sağlıyor: "Lütfen", “Rica ederim” gibi kibar ifadeleri kullanmayı öğrenmek, çocukların hafıza ve bilişsel becerilerinin gelişimine katkıda bulunuyor. Aktif olarak kibar kelimeler kullanmak, çocukların hafızada tutma kapasitelerini geliştirebilir.

Bu bulgular, öğretim ve sosyal etkileşimlerin çocukların bilişsel gelişimine olan katkısını destekler nitelikte olup, "lütfen" gibi ifadeleri kullanmayı öğrenmek, çocukların sosyal ve bilişsel becerilerini nasıl geliştirebileceğini ortaya koymakta.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close