İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Nasıl fidan dikebiliriz?

Özel Haber
Özel Haber
04.06.2024    |

Hangimiz ağaçların arasında bir kır sefası yapmak istemeyiz? Hele ki toprağın yeşile boyandığı, kupkuru ağaç dallarının çiçeğe doyduğu güzel havalarda

Peki geldiğimiz bu güzel alanlarda boyumuzu kat kat aşan ağaçlar, yerlerdeki çeşitli otlar ve çiçekler bir portre gibi gözümüzde ve gönlümüze şevk verirken ‘bu güzelliğe bir katkımız olsa’ demez miyiz?

Elbette, elimize geçen tohumları ekerek, fidanları dikerek bir katkımız olabilir.  

Evlerimizde tükettiğimiz meyvelerin çekirdeklerini saksılara dikerek onların fidan olmalarını çocuklarımızla beraber takip ederek, fidan olanlarını ise beraber uygun yerlere dikerek çocuklarımızla güzel bir anı biriktirmiş oluruz. Dikili bir de ağacımız olur.

Hangi fidanları dikmeli?

Bu konuda bölgeyi bilen bir uzmandan destek alınabilir. Orman mühendisi, ziraat mühendisi yetiştirilebilecek ağaç türlerine dair bilgi verebilirler.

Danışabileceğiniz kimse yoksa etrafımızdaki bitkilere başvurabiliriz. Bölgemizde hangi ağaçlar yetişmiş ise onların cinsinden ağaçlar dikmeli.

Etrafımızdaki ağaçlar bu konuda bize fikir verirler.

Peygamberimiz'in (SAS.) fidan dikilmesi tavsiyesi

Peygamber Efendimiz (SAS.) fidan dikilmesi hususunda şöyle buyurmuşlardır:

“Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin.” (Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168,)

“Bir Müslüman ağaç diker de bunun meyvesinden insan, ehlî hayvan veya vahşî hayvan veya kuş yiyecek olsa, yenen şey onun için bir sadaka hükmüne geçer.” (Müslìm, Musâkât 7,8,10)

Fidanları toprakla ne zaman ve nasıl buluşturmalıyız?

Bölgelere göre değişiklik göstermekle beraber çıplak köklü fidanlar sonbaharda, tüplü veya saksılı fidanları ise yılın her anında dikilebilir.

◻️ Fidanın ve köklerinin boyuna göre bir çukur açmalıyız.

◻️ Çukur açarken üst toprağı ayrı alt toprağı ayrı yerlerde istifleyelim.

◻️ Çukur açımımız bittikten sonra çukurun tabanına üst topraktan biraz ilave ederek yumuşak bir alt taban elde edelim.

◻️ Fidanımızın kök boğazı toprak zeminle aynı seviyede olacak şekilde fidan köklerini çukura yerleştirelim.

◻️ Fidanımızı çukurdan çıkarttığımız toprakla dikelim.

◻️ Toprak çok killi veya kumlu verimsiz bir toprak ise dışarıdan toprak karışımları da ilave edebiliriz.

◻️ Eğer fidanımız yüksek boylu ise yan tarafına bir çıta dikerek fidanımızın gövdesine zarar vermeyecek şekilde fidanımızı sabitleyelim.

◻️ Fidanımızın köklerine zarar vermeyecek şekilde çukura ilave ettiğimiz toprağı sıkıştıralım.

◻️ Son olarak fidanımıza can suyunu verelim.

Fidanları nasıl koruyalım?

Fidanımız dikilen bölgeye bağlı olarak ilginize ihtiyaç duyabilir. İlkbahar aylarından sonra ara sıra su vermek ona iyi gelecektir.

Toprak ve iklim şartlarına bağlı olarak ilk aylarda haftada bir, sonbahara doğru iki hafta da bir su vermek fidanımız için iyi olacaktır.

Yaz aylarında gerek sulama sonucu oluşan kaymak tabakasını kırmak gerekse yabani otları fidanımızdan uzaklaştırmak için ayda bir dibini çapalamak da fidanımızın gelişimine katkı sağlar.

ÇEKUD     

­

 

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Günün Sohbeti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Günün Sohbeti
Günün Sohbeti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close