İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Yatsı20:19 İmsak05:25 Güneş06:50 İşrak07:28 Öğle13:00 İkindi16:20 Akşam18:59
Hava - Parçalı Bulutlu 25°C Nem %69
Türkçe
11 Safer 1442 27 Eylül 2020 Pazar Saat: -
11 Safer 1442
Yatsı
20:19
İmsak
05:25
Güneş
06:50
İşrak
07:28
Öğle
13:00
İkindi
16:20
Akşam
18:59
Menü

Memura yüzde 2.68 enflasyon farkı

04.01.2012    A+ | A-
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2011 yılı enflasyonunu açıklamasının ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı da belirlendi. 
TÜİK verilerine göre, temmuz-aralık dönemi enflasyonu yüzde 6.78 olarak gerçekleşti. Buna göre, devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, 2011 yılının Temmuz-Aralık dönemi için yüzde 2.68 enflasyon farkı alacak. 
Bu şekilde geçen yılın ikinci yarısında Bütçe Kanunu kapsamında yüzde 4 oranında zam alan devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 2.68 ek zamma hak kazanırken, memurlara dönük 6 aylık zam oranı yüzde 6.78 olacak. Memur emeklilerinin zamdan doğan maaş farkları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca daha sonra ilan edilecek tarihte hesaplara yatacak. Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilmesinden dolayı, 2012 Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan maaş katsayıları, enflasyon farkını da karşılayacak şekilde Bakanlar Kurulu’nca yeniden belirlenecek.
Gözler toplu sözleşmede 
Bu arada, toplu sözleşme yasası geciktiği için devlet memuru, sözleşmeli ve memur emeklilerinin, 15 Ocak’ta alacağı zamlı maaş henüz netleşmedi. Her yıl toplu görüşme ile ağustos ayında belirlenen zam oranı, bu sene toplu sözleşmeye geçildiği için tespit edilemedi. Halen Bakanlar Kurulu’nda olan yasa taslağının Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşması gerekiyor. 
Asgari geçim indirimi 6.75-11.41 lira olacak
Yılın ilk gününde yürürlüğe giren ve 16 yaşından büyük işçiler için brüt 886.5 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret de, asgari geçim indirimiyle memur ve sözleşmelilere aylık 6.75 lira ile 11.41 lira arasında maaş artışı sağlayacak. Bekar ya da evli ancak eşi çalışan bir memur ya da sözleşmeli için 6.75  lira olan asgari geçim indirimindeki iyileşme, evli ve eşi çalışmayan bir kamu  çalışanı için 8.09 lira, eşi çalışmayan 1 çocuklular için 9.1 lira, 2 çocuklular  için 10.12 lira, 3 çocuklular için 10.74 lira, 4 çocuklular için de 11.41 lira  olacak. Fiş toplamanın sona ermesinin ardından uygulanan asgari geçim  indirimi ücretteki artışın  çalışanın maaşına yansımasını sağlıyor.
HÜRRİYET
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin