İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Ekonomiyi büyüten tüketim

Ekonomiyi büyüten tüketim

07.01.2012
Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin ''lokomotifi'' özel tüketim olurken, 2011'in üçüncü çeyreğindeki yüzde 8.2'lik büyümenin 4.7 puanı özel tüketimden geldi. 
Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin itici gücü "özel tüketim" olurken, büyümenin 6.4 puanı özel tüketimden geldi. Söz konusu oranla özel tüketimin, büyümenin içindeki payı yüzde 66.6 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarına göre, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinde özel tüketimin payı 4.7 puan oldu.
Kamu tüketimiyle de birlikte toplam tüketim; geçen yılın 9 ayında yüzde 7.4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 5.9 olarak gerçekleşti.
9 aylık dönemde dış ticaret negatif etkiledi
Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki büyümenin alt kalemlerine bakıldığında, son 8 çeyrektir görülmeyen dış ticaretin pozitif katkısı da dikkati çekti. Söz konusu dönemde ihracatın büyümeye katkısı yüzde 2.5 iken, ithalatın etkisi eksi yüzde 2 olarak gerçekleşti. Dış ticaretin büyümeye katkısı böylelikle ''yuvarlamadan kaynaklı farkla birlikte'' yüzde 0.6 oldu. 
Yılın 9 ayında gerçekleşen büyümede ise ihracatın etkisi yüzde 1.6, ithalatın etkisi eksi yüzde 4.7 olarak gerçekleşti.
Özel sektör yatırımlarının etkisi büyük
Yatırımlara bakıldığında da yine özel sektörün etkisi dikkati çekti. Geçen yılın 9 ayında kamu yatırımlarının büyümeye katkısı 0.2 olurken, özel yatırımların katkısı yüzde 5.5 olarak hesaplandı. 
Yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 8.2 oranındaki büyüme oranının içeriğine bakıldığında da kamu yatırımları, bu büyümeye yüzde 0.2 oranında katkı sağlarken, özel yatırımların katkısı yüzde 3.1 oldu. 
Stok değişiminin büyümeye negatif etkisi ise 2011'in üçüncü çeyreğinde yüzde 1.6, 9 ayında da yüzde 0.4 olarak gerçekleşti.
MİLLİ GAZETE
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin