İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

ABD sivil ölümleri neden umursamıyor?

ABD sivil ölümleri neden umursamıyor?

10.01.2012
ABD'nin 1945 yılından beri yabancı ülkelere yaptığı opeasyonlarda en az 6 milyon sivil öldü. ABD Başkanı Barack Obama aralık ayında Irak Savaşı’nın bittiğini duyururken orduya teşekkür etti, hayatını kaybeden 4 bin 500 asker için üzüntülerini iletti ancak Irak halkının fedakarlıklarına değinmedi. ABD’nin savaşlarında ölen sivil halkın unutulması ne ilk ne de sondu. 
ABD’nin ünlü MIT Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Merkezi’nin direktörü John Tirman, Washington Post gazetesi için yazdığı makalesinde bunun nedenlerini araştırdı. Tirman’ın tespitlerinden ilginç bölümler şöyle:
Amerikan halkının, ordunun operasyon düzenlediği ülkelerde yaşayanlara ne olduğu ile ilgilendiğine dair çok az delil var. ABD’nin 1945 yılından beri girdiği savaşlarda 6 milyondan fazla sivil öldü. Ancak Vietnam ya da Kore savaşları için dikilen anıtların hiçbirinde yerli halkın verdiği kayıplardan bahsedilmiyor. Sivil kayıplar ne haberlerde ne de siyasilerin söyleminde kendine yer buluyor.
Peki Amerikalılar sivil ölümlere neden sessiz kalıyor? Kültürel tarihçi Richard Slotkin bunu ‘sınır teziyle’ açıklıyor. ABD’nin kuruluş aşamasından itibaren toplumun en çok tekrar edilen söylemlerinden olan ‘sınır tezi’, işgal edilen topraklarda ‘vahşilere’ karşı şiddet uygulanmasını haklılaştırılıyor. Nitekim Vietnam ve Kore savaşlarında komünizm tehdidi, Irak ve Afganistan’da ise direnişçilerin hep sınırın öteki yakasındaki vahşiler gibi sunulması dikkat çekiyor.
Politikacılar tabii çok daha genel terimler kullanıyor. Bu ülkelere domekrasi götürmekten, Batı değerlerinden bahsediyorlar. Ancak söylem her seferinde Kuzey Amerika’da yerlilere karşı verilen mücadeleye gönderme yapıyor. Uluslararası ilişkiler uzmanı Robert Kaplan 2004’te “Liberaller memnun olmasa da ordu ve donanma Kızılderili metaforunu çoktan sahiplendi” diye yazmıştı. 
Tabii sınır tezi ırkçılıktan ve Amerikan kültüründe düşmana karşı aşağılayıcı terimler kullanma kültüründen ayrı gitmiyor. Bu aşağılayıcı tavır operasyon yapılan ülkelerdeki yabancıları tehlikeye atmayı kolaylaştırıyor.
Amerikan halkının bu kayıpları umursamamasında en büyük etkenlerden biri de filmlerde, romanlarda ve belgesellerde sivillerden bahsedilmemesi. Eğlence endüstrisi bu savaşları beyaz perdeye taşırken daima Amerikan hikayeleri üzerinden anlatıyor. Dolayısıyla halk işgal edilen ülkelerdeki acılar yerine askerlerinin acılarını görüyor. Bununla savaşmak için kurulan az sayıdaki dernekler de şimdiye kadar ciddi bir başarı sağlayamadı.
Belki de hiçbir şey durumu doğru ve yanlışa bakış açımız kadar etkilemiyor. Bundan 30 yıl önce sosyal psikologlar “adil dünya teorisini” geliştirdi. Bu teoriye göre insanlar dünyanın düzenli, rasyonel ve adil olduğunu düşünerek yaşıyorlar. Bu adil dünya düzeni bir şekilde bozulduğunda, mesela siviller öldüğünde, insanlar bunu istisnai olarak algılıyor veya görmezden geliyor ya da kızıyor. Sokakta bir dilenci gördüğünüzde gösterdiğiniz reaksiyon buna çok benziyor. İşte birçok kişinin Afganistan, Irak, Vietnam gibi ülkelerdeki Amerikan savaşları sırasında ölenleri görmezden gelmesi buna bağlanıyor.
Nedeni ne olursa olsun sivil ölümlerin görmezden gelinmesi ya da tepki gösterilmemesinin bedeli çok ağır. Amerikan halkının bunlara isyan etmemesi, siyasi ve askeri liderlere yeni operasyonlar düzenlemek için izin vermek anlamına geliyor. ABD’nin uluslararası itibarı da bu sırada büyük zarar görüyor. ABD’nin sivil ölümlere bakışı bu kadar soğukkan Suriye ya da Sudan gibi ülkelerde uluslararası camianın harekete geçmesini istememiz ikiyüzlülük olarak görülüyor. Kore Savaşı tarihçisi Bruce Cumings savaşla ilgili kötü olan her şeyin hasır altı edilmesine “unutma hegomonisi” diyor.
MİLLİYET
Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin