İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Kalp krizi riskini azaltmak için spor yapın

11.01.2012    A+ | A-
Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ahmet Lütfü Orhan, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve sigaranın kalp krizini tetiklediğini söyledi. Doç. Dr. Orhan, kalp krizine maruz kalmamak için sigaradan uzak durulması gerektiğin söyledi. Egzersiz yapılmasını tavsiye etti.
Doç. Dr. Orhan, kalp krizinin en önemli belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu söyledi. Orhan, bunun dışında nefes darlığı, sırt ağrısı, terleme, hazımsızlık, midede yanma, bayılma, bilinç bulanıklığı gibi şikayetler de göğüs ağrısına eşlik edebildiğini kaydetti. 
Kalp ve damar hastalıklarına maruz kalmamak için risk faktörlerine dikkat edilmesi uyarısında bulunan Orhan, "Sigaradan uzak durulmalı. Ek olarak tansiyon, şeker ve kolesterol değerlerinin ideal düzeylere çekilmesi, dengeli beslenmeye dikkat edilmesi ve egzersiz yapılması kalp damar sağlığı açısından olumlu sonuçlar almamızı sağlayacaktır." dedi.
Kalp sağlığı için egzersiz yapılması gerektiğini belirten Orhan, "Egzersiz formu, izotonik egzersiz olarak tanımladığımız ve büyük kas gruplarının sırayla kasılıp gevşemesini sağlayan tempolu yürüyüş, hafif koşu, yüzme, bisiklet sürme ve masa tenisi benzeri aktiviteleri içerir. Haftada en azından 4 gün 30 dakikadan az olmamak kaydıyla tempolu yürüyüş, her zaman için yapılabilmesi mümkün ve güvenli olan bir egzersiz formu olarak öncelikle önerilebilir. Egzersiz başlangıcı ve sonunda 5-10 dakikalık ısınma ve soğuma periyodları da olmalıdır." dedi.
HABER7
Diğer Haberler

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin