İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

Hayvancılıkta 5 büyük adım

Hayvancılıkta 5 büyük adım

12.01.2012
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Mehdi Eker, hayvancılıkta beş büyük adım atacaklarını duyurdu. 
Hayvancılık ve gıda sektörünü ilgilendiren bu adımlar, adeta sektörlerde bir değişime neden olacak. Bu adımlardan ilki hayvancılık desteklerini kapsıyor. Hayvancılıkta artık etçi ırklar ile sütçü ırklar ayrı ayrı desteklenecek. Böylece ekolojik bölgesine göre et ve süt verimi farklı olan hayvanlar teşvik edilecek. Et, süt ırkı hayvanlardan temin edilir halenden çıkartılmış olacak. İkinci adım ise Et ve Balık Kurumu (EBK) ile ilgili. EBK'nın sütü de kapsayacak şekilde, piyasa düzenleyici olma özelliği artırılıyor. Kurum'un yapısı Türkiye Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) benzer bir yapıya kavuşturuluyor. Üçüncü adım gıdada hatalı üretim yapanların teşhir edilmesini kapsıyor. Böylece Türkiye gıda güvenliğinde AB'de uygulanan mevzuata geçiyor. 
Hatalı üretim yapan firmaların teşhirini de içeren uygulamanın detaylarını Bakan Eker, bugün İstanbul'da düzenlenecek bir toplantıda kamuoyuna açıklayacak. Dördüncü adım ise meraların özel sektöre devrinin önünü açıyor. Meraların özel sektöre kiralanmasının yanında, işleticisinin ekipmanını koyması için kısmi yapılaşma izni de olacak. Son madde ise Trakya bölgesini ilgilendiriyor. Trakya hastalıklardan ari hale getirilerek Türkiye'nin hayvansal ihracat merkezi olacak. Ayrıca daha önce de vurgulandığı gibi Tarım Bakanlığı'nın sorumluluk alanına alınan tarım ve hayvancılık organize bölgelerindeki faaliyetlere altyapı ve üretim destekleri arttırılacak. Ayrıca daha önceden belirlendiği gibi 
Bakan Eker, hayvancılığın etçi ırkların desteklenmesi ile geliştirilmesini benimsediklerini ve  uygulamaya başladıklarını belirterek, "Uygun ekolojik bölgelerde bunun daha profesyonel  işletmelere dönüştürülüp oralarda özenle destekleme ile hem etçi ırklarla  damızlık işletmelerinin kurulması hem de besi faaliyetlerinin o şekilde yönlendirilmesi bizim hedefimiz" diye konuştu.  
Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, Hayvancılık Ürünleri Genel Müdürlüğü, Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Bitkisel Ürünler Genel Müdürlüğü organizasyonlarının ayrı ayrı organize olmaları üretimin tüketiciye nitelikli, sağlıklı, kaliteli ürün sunulması açısından son derece önemli olduğunu belirterek, 
"Biz bir stratejiye dayalı bunu yaptık. 14 tarım kanunu çıkardık. Destekleme politikalarını değiştirdik, tarımsal üretimi 23 milyar dolardan 62 milyara, ihracatı 4 milyar dolardan, 18 milyar dolara çıkardık. Et ve sütle ilgili müdahale kurumunun kurulması ile fiyat dalgalanması ile de korunmuş olacak" diye konuştu. 
DÜNYA GAZETESİ
Diğer Haberler

Kanser hastasına bu 7 yanlış yaklaşımdan kaçının!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Alıcı, kanser hastaları için uyarılarda bulundu.
30.07.2019

28.03.2017

Ayvaz Dede Şenlikleri sona erdi

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 506 yıldır düzenlenen şenlikler, Bosna Hersek'in orta kesimindeki Prusac kasabasındaki programın ardından kılınan namaz ve edilen dualarla sona erdi.
30.05.2016

Rusya'dan Türkiye'ye tarım daveti!

Uçak krizinin ardından hijyenik koşulları gerekçe göstererek Türkiye'den gelen meyve ve sebzeye ambargo uygulayan Rusya'da stokçular da işin içine girince fiyatlar iyice tavan yaptı. Domates nisanda yüzde 5.2 artış gösterirken son 4 ayda meyveye ise yaklaşık yüzde 20 zam geldi. Ülkede enflasyon rakamını en çok artıran kalem gıda olunca Rusya yeniden rotayı Türkiye'ye çevirdi.
22.04.2016
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin