İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:21 Güneş06:01 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:17 Yatsı21:50
Hava - Parçalı Bulutlu 25°C Nem %78
Türkçe
19 Zilhicce 1441 9 Ağustos 2020 Pazar Saat: -
19 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:21 06:01 13:15 17:06 20:17 21:50
Menü

Fransa, soykırım planını biliyordu

12.01.2012    A+ | A-
Fransız yargısının, Ruanda soykırımına dair raporunda, Paris'in soykırım girişiminden haberdar olduğu ilk kez kabul edildi Fransız Savcı Marc Trevidic'in dün açıkladığı rapor, Paris'in 1994'te Hutu ordusunun soykırım planlarından haberdar olduğunu iddia etti. Rapor, dönemin Ruanda lideri Habyarimana'nın kendi ordusu tarafından öldürüldüğünü ortaya çıkardı.
Fransa'da 1994'te Ruanda soykırımına dair resmî bir soruşturmada, Paris'in soykırımda rol oynadığı ilk kez kabul edildi.
Fransız Savcı Marc Trevidic'in soykırımın başlamasına sebep olan dönemin Ruanda Cumhurbaşkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağına düzenlenen saldırıya ilişkin soruşturması, Fransa'nın bu konudaki resmî tezini de çökertti. Paris, 1994'te Fransız ordusu tarafından desteklenen Hutuların suikast işlediğini kabul etmeyen Paris, katliamı tetikleyen Habyarimana suikastını soykırım kurbanı Tutsilerin işlediğini savunuyordu. Raporda, dönemin Fransız hükümetinin suikasttan ve Hutuların soykırım planlarından haberdar olduğu belirtiliyor.
Fransız basını, 2006'da yapılan benzer bir soruşturmanın aksine, sonuçları 300 sayfalık bir raporla dün açıklanan soruşturmanın Fransız devletini aklamayan ilk resmi rapor olduğunu belirtiyor. Fransız hâkim Jean-Louis Brugiere'in 2006'da tamamladığı soruşturmada soykırıma uğrayan Tutsi ordusu ve mevcut Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame'yi Habyarimana'nın uçağına roketatarla saldırı düzenlemekle suçlanmıştı. Dün açıklanan rapor ise saldırının bizzat Habyarimana'nın ordusundaki aşırı milliyetçi kanat tarafından yapıldığını ortaya koydu. Fransa, 1994'te öldürülen Ruanda lideri Habyarimana'ya ve Tutsi kabilesinden 800 bin kişiyi öldüren Hutulara destek veriyordu.
Fransız Liberation gazetesi dün açıklanan rapor için, "Fransız yargısı, Trevidic'in soruşturmasıyla onurunu kurtarmıştır." yorumunu yaptı. Liberation'un Sylvain Bourmeau imzalı başyazısında "Raporun sonuçları, 6 Nisan 1994'teki suikastın ve itinayla planlanmış soykırımın Paris'in gözleri önünde gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Bu hakikat tarihî bir olgudur." ifadelerine yer verildi. Soruşturmanın, Fransa ile Ruanda arasındaki ilişkilerin düzelmesinde rol oynayacağı belirtiliyor.
Fransa, 1990-1994 yılları arasında soykırımı gerçekleştiren Hutulardan oluşan Ruanda ordusunu eğitmiş ve asker sayısını 5.000'den 35 bine çıkarmıştı. Ayrıca, soykırım esnasında kullanılan ağır silahların büyük çoğunluğunu Fransız ordusu temin etmişti. Hutu ve Tutsilerin etnik ayrımını belirten kimlik kartlarının kontrollerini Fransız askerleri gerçekleştirmişti. 800 bin kişinin öldürüldüğü soykırımda, söz konusu kimlik kartları, öldürülen Tutsilerin tespit edilmesinde rol oynamıştı.
ZAMANONLİNE
Diğer Haberler

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020

Hacılar veda tavafını tamamladı

Kutsal topraklardaki hacılar, son rükun olarak bilinen veda tavafını tamamladı.
04.08.2020

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

Müslümanlar Kurban Bayramını kutluyor. Bu yıl bayram namazları genellikle açık alanlarda ve tedbirler kapsamında eda edildi.
31.07.2020
Şemail-i Şerif
Sırada >>
×
Sıradaki

Ayetlerle Günün Duası

Şemail-i Şerif
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin