İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %39
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

İlaçlardaki isim karmaşası Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi

İlaçlardaki isim karmaşası Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi

13.01.2012
Sağlık Bakanlığı isimleri aynı fakat kullanım alanları farklı ilaçların oluşturduğu karmaşayı önlemek için harekete geçti. Bakanlık, bu tür ilaçların üzerindeki uyarıların daha belirgin olmasını istedi.
Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, ilaç kullanımının artması ve piyasaya sürülen ilaç sayısının artışı çeşitli karışıklıkları da beraberinde getirdi. İsimleri aynı fakat kullanım yerleri farklı ilaçlar, bazı sıkıntılara yol açtı. Bakanlık bu konuda ilaç firmalarını uyardı.
Kendilerine ulaşan şikâyetler üzerine, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü kullanım yerleri farklı ancak isimleri aynı olan göz damlası, kulak damlası, krem gibi bazı ilaçların piyasada bulunması sonucu karışıklıkların yaşandığına dikkat çekti. İlaçların yanlışlıkla birbirinin yerine verilmesinin olumsuz sonuçlar doğurduğu belirtildi. Bu sebeple bu tür ilaçların dış ambalajlarında preparat formlarının preparat ismi ile aynı puntoda ve iyice belirgin yazılmasının doğru olacağı, kullanıma ilişkin uyarıların kutunun ön yüzüne büyük harflerle, 'göze sürülmemelidir' gibi koyu renkte yazılması gerektiği kaydedildi. Bakanlık, bu şekilde ruhsat almış ürünlerin dış ambalajlarının yeniden gözden geçirilmesini ve belirtilen hususların yerine getirilmesini istedi.
Öte yandan uzmanlar, eczaneden ilaç alındıktan sonra ilacın yan etkileri dâhil birçok konuda eczacıya danışılması tavsiyesinde bulundu. Uzmanlar, doğru ilacın alınıp alınmadığının kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.
ZAMANONLİNE
Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Mesajınız Var…
Sırada >>
×
Sıradaki

Gül Bahçesi

Mesajınız Var…
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin