İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Çok Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Öğrencilere beslenme uyarısı

Öğrencilere beslenme uyarısı

08.02.2012
Okullarda eğitim ve öğretimin başlaması nedeniyle hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak için öğrencilerin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi gerektiği bildirildi.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Ünitesi Öğretim Üyesi ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz, soğuk kış günlerinde hastalanmamak için beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
Yılmaz, son günlerdeki soğuk havanın yaşamı olumsuz etkilediğini ve yeniden soğuk ve yağışlı havanın beklendiğini hatırlatarak, bu dönemde acil servislere solunum yolu rahatsızlıklarından dolayı gelen hasta sayısında da artış yaşandığını ifade etti.
Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi daha da zayıf olan çocukların bu dönemde hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğunu vurgulayan Yılmaz, ailelerin, bu dönemde çocuklarının hastalanmamaları için dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Soğuk ve kar yağışı olan bölgelerde okula gidecek öğrencilere uyarılarda bulunan Yılmaz, şunları kaydetti:
''Soğuk kış günlerinde okula gidecek öğrenciler öncelikli olarak protein açısından zengin, et, süt, yumurta ve baklagiller gibi gıdalar tüketmeli. Bol protein alınması vücudu sıcak tutarken, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi de bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendiriyor. Hastalıklara karşı sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi önemlidir. Meyvelerde ise bolca C vitamini barındıran narenciye ürünleri tüketilmelidir.''
Havaya uygun giyinin
Yılmaz, soğuk havada dışarı çıkarken uygun giyinilmesi gerektiğini da vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Eğer sıcaklığın sıfırın altına düştüğü veya rüzgarlı bir havada dışarı çıkılacaksa, bu hava şartlarına uygun olarak, kulağın ve boğazın kapatılması gerekiyor. İklim şartlarına uygun giyinilmeli. Çok soğuk olmayan havada fazla kalın giyinmek terlemeyi beraberinde getireceği için, sakıncalıdır. Soğuklarda hafif giyinmek ise çocuğun dış ortamdan etkilenerek, vücut direncinin zayıflamasına neden olacağı tehlikelidir. Bu nedenle mevsim şartlarına en uygun şekilde, ne terletecek ne de üşütecek şekilde giyinmek gerekir. Anne ve babalar çocuklarını bu konuda yönlendirmelidir.''
SABAH
Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
İki Dakika
Sırada >>
×
Sıradaki

Aile Rehberi

İki Dakika
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin