İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:32 Güneş05:30 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:47 Yatsı22:36
Hava - Açık 26°C Nem %69
Türkçe
13 Zilka'de 1441 4 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Öğrencilere beslenme uyarısı

08.02.2012
Okullarda eğitim ve öğretimin başlaması nedeniyle hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak için öğrencilerin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi gerektiği bildirildi.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Ünitesi Öğretim Üyesi ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz, soğuk kış günlerinde hastalanmamak için beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
Yılmaz, son günlerdeki soğuk havanın yaşamı olumsuz etkilediğini ve yeniden soğuk ve yağışlı havanın beklendiğini hatırlatarak, bu dönemde acil servislere solunum yolu rahatsızlıklarından dolayı gelen hasta sayısında da artış yaşandığını ifade etti.
Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi daha da zayıf olan çocukların bu dönemde hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğunu vurgulayan Yılmaz, ailelerin, bu dönemde çocuklarının hastalanmamaları için dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Soğuk ve kar yağışı olan bölgelerde okula gidecek öğrencilere uyarılarda bulunan Yılmaz, şunları kaydetti:
''Soğuk kış günlerinde okula gidecek öğrenciler öncelikli olarak protein açısından zengin, et, süt, yumurta ve baklagiller gibi gıdalar tüketmeli. Bol protein alınması vücudu sıcak tutarken, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi de bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendiriyor. Hastalıklara karşı sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi önemlidir. Meyvelerde ise bolca C vitamini barındıran narenciye ürünleri tüketilmelidir.''
Havaya uygun giyinin
Yılmaz, soğuk havada dışarı çıkarken uygun giyinilmesi gerektiğini da vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Eğer sıcaklığın sıfırın altına düştüğü veya rüzgarlı bir havada dışarı çıkılacaksa, bu hava şartlarına uygun olarak, kulağın ve boğazın kapatılması gerekiyor. İklim şartlarına uygun giyinilmeli. Çok soğuk olmayan havada fazla kalın giyinmek terlemeyi beraberinde getireceği için, sakıncalıdır. Soğuklarda hafif giyinmek ise çocuğun dış ortamdan etkilenerek, vücut direncinin zayıflamasına neden olacağı tehlikelidir. Bu nedenle mevsim şartlarına en uygun şekilde, ne terletecek ne de üşütecek şekilde giyinmek gerekir. Anne ve babalar çocuklarını bu konuda yönlendirmelidir.''
SABAH
Diğer Haberler

Haydi çocuklar online yaz okuluna

Server Gençlik tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllüler tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, çocukların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
03.07.2020

Kaçkarlar yaylalarıyla ilgili görüyor

Türkiye'nin 3 bin 937 metreyle en yüksek dağları arasında yer alan Kaçkarlar'da bulunan yaylalar, havaların ısınmasıyla misafirlerini ağırlamaya başladı.
03.07.2020

Ekolojik köprü açıldı

İzmir-Çeşme Otoyolu'nda yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için planlanan 3 ekolojik köprüden biri tamamlandı.
02.07.2020

Trakya ayçiçeği tarlalarıyla sarıya boyandı

Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya'da, tohumların çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü.
29.06.2020
Şerh-i Mesnevi
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmet Hazinesinden Damlalar

Şerh-i Mesnevi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin