İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:46 Yatsı22:36 İmsak03:27 Güneş05:27 İşrak06:09 Öğle13:11 İkindi17:12
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 27°C Nem %47
Türkçe
28 Zilka'de 1443 27 Haziran 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Türklerin tercihi şehirde yaşamak

13.02.2012    |
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkler yaşamak için şehirleri tercih ediyor. Araştırmaya göre en çok yaşamak istenen şehir ise İstanbul oldu Şehir hayatının tüm zorluklarına rağmen Türkler'in yaşamak için şehirleri tercih ettiği ortaya çıktı. 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre yapılan araştırmada 74 milyon 724 bin 269 kişi olarak açıklanan Türkiye nüfusunun yüzde 76.8'i il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor. 
Ekonomik gelişmişliğin etkisiyle nüfusun yüzde 18.2'si yaşamak için İstanbul'u seçiyor. Türkiye nüfusunun, yüzde 50.2'sini erkekler, yüzde 49.8'ini ise kadınlar oluşturuyor. 2011 yılında 81 ilden 56'sının nüfusu bir önceki yıla göre artarken, 25 ilin nüfusunun azaldığı görülüyor. Ülke nüfusunun yüzde 76,8'i de yani 57 milyon 385 bin 706 kişisi il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor. 
EN GÖZDE İL İSTANBUL 
TÜİK verilerine göre nüfusun yüzde 23.2'si ise belde ve köylerde yaşıyor. İl ve ilçe merkezlerinde yaşayan nüfus oranının en yüksek olduğu il yüzde 99 ile İstanbul, en düşük olduğu il ise yüzde 35 ile Ardahan. 
EN AZ NÜFUS BAYBURT'TA 
Araştırmaya göre ekonomik gelişmişliğin etkisiyle, nüfusun yüzde 18.2'si yaşamak için İstanbul'u seçiyor. İstanbul'u yüzde 6.6 kişiyle Ankara, yüzde 5,3 kişiyle İzmir, yüzde 3.6 kişiyle Bursa, yüzde 2.8 kişiyle Adana takip ediyor. Türkiye'de en az nüfusa sahip olan Bayburt'ta yaşayanların sayısı ise 76 bin 724. Türkiye'nin 38 ilinde kadınların nüfusu, erkeklerin nüfusundan daha fazla. Bu illerin aralarında Ankara, İzmir, Adana, Bolu, Çorum, Eskişehir, Giresun, Konya, Niğde, Rize, Samsun, Uşak, Zonguldak, Aksaray, Düzce bulunuyor. Türkiye'de kilometre kareye 97 kişi düşüyor. Bu sayı illerde 11 ile 2 bin 622 kişi arasında değişiyor. 
SABAH
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Ummandan İnciler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Ummandan İnciler
Ummandan İnciler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close