İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %44
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

İslamabad'da işbirliği sözü

İslamabad'da işbirliği sözü

17.02.2012
Pakistan, Afganistan ve İran cumhurbaşkanları arasında bölgesel işbirliği, güvenlik, terörle mücadele, sınır güvenliği, uyuşturucu kaçakçılığı, insan ticareti, doğalgaz ile ticari ve ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü üçlü zirve Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yapıldı.
Zirveden sonra liderler basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejed bir soru üzerine, "Afganistan, İran ve Pakistan'daki tüm sorunların dışarıdan kaynaklandığı" belirtti.
Ahmedinejad, "Biz her konuda, Pakistan'ın yanındayız. Üç komşu ülke olarak tüm sorunları dış müdahale ve dayatma olmadan kendimiz çözebiliriz. Bölgesel barışın sağlanması için bunu yapacağız" diye konuştu.
İran'ın nükleer programına da değinen Ahmedinejad, "Biz savaşmak için değil, caydırıcılık ve barış için nükleer silaha sahip olmak istiyoruz" dedi.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise İslamabad'ın ve Tahran'ın Kabil'e Washington'dan dana yakın olduğunu belirterek, "Bölgede kargaşa çıkmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
TALİBANLA MÜZAKERE KATAR'DA OLMASIN
Karzai, Taliban ile müzakereler konusunda "Katar'ı istemediklerini" ifade ederek "Eğer müzakereler yapılacaksa bunun ya Türkiye'de ya da Suudi Arabistan'da yapılmasını istiyoruz. Afganistan'da Taliban ile barışın sağlanmasında Pakistan'ın başlıca rolü oynamasını istiyoruz" dedi.
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari de "bir ABD ve İran çatışmasında Pakistan'da kara ve hava sahasının ABD'ye açılmasına izin verilmeyeceğini" vurguladı.
BORU HATTI YAPILACAK
İran ile Pakistan arasında yapılacak doğalgaz boru hattının inşası için ABD'yi kastederek dış dayatmaları kabul etmediklerini söyleyen Zerdari, "İran gazının Pakistan'a ulaşması konusunda kimsenin iznine bakmıyoruz ve kimseden korkmuyoruz" dedi.
Üçlü zirveye Pakistan Ordu Komutanı Eşvak Kayhani'nin katılması dikkati çekti. Üç ülkenin içişleri, dışişleri ve ekonomi bakanları da zirvede hazır bulundu.
Pakistan, Afganistan ve İran arasında üçüncüsü yapılan zirvenin ilk ikisi 2009 ve 2011'de Tahran'da yapılmıştı. Zirvenin dördüncüsünün Kabil'de yapılması planlanıyor.
DÜNYA BÜLTENİ
Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an’dan Cihana

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin