İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %68
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Tv izleyen çocukta obezite tehlikesi

09.03.2012    A+ | A-
Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında kalarak sportif faaliyetlerden uzak duran çocukların, obezite (şişmanlık) tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. 
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Yüksel, obezitenin astım için kendi başına bir risk faktörü olduğunu söyledi.
Çocukların günümüzde, pasif yaşam tarzının oluşturduğu ayaküstü beslenme alışkanlıklarına sahip olması sebebiyle fazla kalori aldıklarını dile getiren Yüksel, "Buna karşılık kalorinin harcanmasını sağlayacak hareket ve egzersizlerden uzak kalıyorlar. Bu nedenle de giderek toplumumuzda, batı toplumlarında olduğu gibi obezite artıyor. Şu anda çocukluk çağındaki obezite oranı ülkemizde yüzde 20, Avrupa'da yüzde 35, ABD'de yüzde 55 civarında. Obezite sadece çocuğun şekil olarak kötü görünmesini etkilemiyor, aynı zamanda kalp damar, böbrek ve bağışıklık sistemi hastalıkları, estetik kaygılar nedeniyle de psikososyal bozukluklara yol açıyor. Bu çocuk gezerken, hareket ederken, arkadaşlarıyla oynarken onlara ayak uyduran bir aktivite içinde olamıyor. Bu da travma oluşturuyor." dedi. Sağlık Bakanlığı'nın da bu konu üzerinde çalıştığını, "Obeziteyi Engelleme ve Fiziksel Egzersizi Arttırma" ismiyle bir şube kurduğunu kaydeden Prof. Dr. Yüksel, "Çocuklar mutlaka sokağa çıkmalı, arkadaşlarıyla oynamalı, günlük televizyon seyretme ve bilgisayarla oynama süreleri belirlenmeli. Günlük hayatta çocuğun hareketsiz kaldığı zamanlar mutlaka kısaltılmalı." şeklinde konuştu.
 
Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında.
08.07.2020

Bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020
Hatm-i Şerif (A.Acemi)
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Hatm-i Şerif (A.Acemi)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin