İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %68
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Antibiyotikte küresel kriz kapıya dayandı

17.03.2012    A+ | A-
Dünya Sağlık Örgütü, aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle, bakteri ve mikroplarda dünya çapında bir ‘antibiyotiğe direnç’ geliştiğine dikkat çekerek şu uyarıda bulundu: Böyle giderse, basit bir sıyrık bile çocukları öldürebilir...

Basit ya da ağır birçok hastalıkta ilk başvurulan ilaç türlerinden antibiyotikler, yakın bir zamanda işlevlerini büyük ölçüde yitirebilir. Konuyla ilgili çok ciddi uyarıyı yapansa, Dünya Sağlık Örgütü’nün şefi Margaret Chan. Chan, dünyada giderek yaygınlaşan bazı mikropların, bugüne dek geliştirilmiş istisnasız tüm antibiyotik türlerine karşı dirençli olduğuna dikkat çekerek, “Antibiyotik sonrası dönem demek, bildiğimiz şekliyle modern tıbbın fiilen ortadan kalkması demektir. Farenjit ya da bir çocuğun bacağındaki sıyrık bile, yeniden ölümcül hale gelebilir” uyarısında bulundu. Antibiyotiğe dayanıklı mikropların hem Avrupa hem de dünyada giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Chan, kanser kemoterapisi, organ nakli ya da prematüre bebeklerin tedavisi gibi daha karmaşık uygulamalarınsa hepten imkansızlaşabilieceğini kaydetti.

WHO Başkanı, bu vahim durumun nedenine ilişkin, “Tüm dünyada antibiyotiğin, sağlık sorunu yaşayan insanlar yerine giderek daha fazla sayıda sağlıklı hayvan üzerinde kullanılması, bunun en büyük sebebi” ifadesini kullandı. Dr.Chan, antibiyotiklerin etkisiz kalacağı bir dünyada gündeme gelecek olası farklı tedavi yöntemlerinin de çok masraflı olacağını hatırlatarak, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda, yeni bir “küresel kriz”e doğru gidilebileceğini vurguladı. Antibiyotik özellikli ilaçlar Türkiye’de de yaygın. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nce geçtiğimiz yıl yaptırılan bir araştırmada, Türkiye’deki antibiyotik kullanımının yüzde 30 ile 40’ı “gereksiz” olarak belirlenmiş, bunun da maliyeti yaklaşık 1 milyar TL olarak hesaplanmıştı. Raporda her dört evden birinde antibiyotik bulunduğu, doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanımınınsa yüzde 26’ya ulaştığı ifade edilmişti.
Hürriyet

Diğer Haberler

Suudi Arabistan'da Hac hazırlıkları

Suudi Arabistan, salgın nedeniyle bu yıl sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman ile gerçekleşecek olan hac ibadetinin özel sağlık uygulamalarını açıkladı.
07.07.2020

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin