İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %42
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

12 yıllık kesintili eğitim kanun teklifi Meclis’ten geçti

31.03.2012    A+ | A-

Zorunlu eğitimi kesintili olarak 12 yıla çıkaran teklif, 295 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kamuoyunda "4+4+4" diye anılan düzenleme yasalaşmış oldu.


Başörtüsüyle ilgili her türlü desteği vereceklerini açıklayan MHP’nin ''Hiç kimse başının örtülü olması nedeniyle yükseköğretim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz'' hükmünü içeren önergesi, AK Parti’nin önergeye destek vermemesi üzerine reddedildi.

 

Kanun, Genel Kurul'da 91 red, 1 çekimser oya karşın, AK Parti ve MHP milletvekillerinin 295 oyuyla kabul edildi. Buna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkân veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.

Zorunlu ilköğretim çağı, 6- 14 yerine, 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek.

“Kur'an-ı Kerim” ve ''Hz. Peygamberimizin Hayatı'', ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulacak.

Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

Sekiz yıllık okullarda, kesintisiz eğitim yapılan ilköğretim kurumları, artık ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar şeklinde kurulacak.

Ancak ortaokullar, imkân ve şartlara göre ilkokul veya liselerle birlikte de kurulabilecek.

 

Katsayı düzenlemeleri

Yeni Kanun, üniversiteye girişteki katsayı uygulamasına ilişkin düzenlemeler de içeriyor.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkân, fırsat eşitliğini sağlayacak önlemleri almak kaydıyla, YÖK tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

Ortaöğretim başarı puanının yüzde 12'si, yerleştirme puanı hesaplanırken merkezi sınavdan alınan puana eklenecek. Ortaöğretim kurumlarını birincilikle bitiren adaylar için mevcut kontenjanların yanı sıra YÖK kararı ile ayrı kontenjanlar belirlenebilecek. Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik ön lisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilecek.

Teklif Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı için Çankaya Köşkü'ne gönderilecek.

 

MHP önerdi, AK Parti reddetti

Öte yandan, başörtüsüyle ilgili her türlü desteği vereceklerini açıklayan MHP, komisyondaki görüşmeler sırasında teklife yeni bir madde eklenmesine dair önerge verdi. MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır'ın da imzasının bulunduğu, ''Hiç kimse başının örtülü olması nedeniyle yükseköğretim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz'' hükmünü içeren önerge, AK Parti’nin önergeye destek vermemesi üzerine reddedildi.

AKRA FM

 

Diğer Haberler

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020

Kurbanlık Alacakların Kulağına Küpe Olsun!

Yayınlanan Kurban rehberi, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesini içeriyor.
08.07.2020

19 Saatte 450 Hektar Yandı

Gelibolu'da ormanlık alanda önceki gün başlayan yangın, 19 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.
08.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin