İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:38 Güneş05:34 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Az Bulutlu 21°C Nem %68
Türkçe
19 Zilka'de 1441 10 Temmuz 2020 Cuma Saat: -
Menü

Enerjideki vergiler indirilsin

03.04.2012    A+ | A-
Doğalgaza yüzde 18, elektriğe ise yüzde 9 oranında yapılan zamlar sanayicileri köşeye sıkıştırdı. Zamların, fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu savunan sanayiciler, "Zam yapmak şart olabilir ama en azından vergilerde indirime gidilmeli" görüşünde birleşti. B planı için çalışmalarını hızlandıran üreticiler, üretimin de ihracatın da zarar görmesinden endişe duyuyor. 
İSO Başkanı Tanıl Küçük, "2012, zor bir yıl olabilir. Böyle bir yılda, enerjiye gelen bu oranda bir zammı tolere etmek sanayimiz için daha zor olacak, üretim ve ihracatta rekabet gücü ve kaynak yaratma kapasitesi olumsuz etkilenecektir" diye konuştu. Olumsuzluğun enerji yoğun sektörlerde daha fazla hissedileceğinin altını çizen küçük, "Enerjide dışa bağımlılığımız bu ölçüde devam ettiği sürece zamlar kaçınılmaz" dedi.
İTHİB Başkanı İsmail Gülle, gerekçesi ne olursa olsun üretim ortamının bu tür zamları kaldırmasının mümkün olmayacağını belirterek, "Bahara girerken, tüketimin yarı yarıya düşeceği bir ortamda zam yapmak anlaşılabilir gibi değil. Zamlar büyük sıkıntılara neden olacaktır. Üstüne koyacak bir şey bulamadığımız ortamda bu tür zamlar üretime olan saygıyı ve inancı da yitiriyor. Çünkü günün sonunda devletin doğalgazına, elektriğine, vergilerine çalışmış oluyorsunuz. İşveren de böyle bir durumda yatırım yapma gücünü bulamıyor" diye konuştu.
TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki de "Devlet çözüm olarak, oluşabilecek zararları düşünmeli ve enerjinin üzerindeki bazı vergileri kaldırmalı" diyerek, "Zammı bu kadar yüksek oranda beklemiyorduk. Zamlardan her sektör etkilenecektir ancak enerji ağırlıklı sektörler daha çok etkilenecektir. Dünyadaki gelişmeler bizi buraya getiriyor. Zam kaçınılmaz ama zam dışındaki vergiler düzenlenebilir. İhracatı hemen etkileyeceğini sanmıyorum. Etkilenecek duruma geldiğinde de devletin önlem alacağını düşünüyorum. Kendi kaynaklarımızdan enerji üreteceğimiz projelere hepimizin destek vermesi gerekir" açıklamasını yaptı.
Dünya
Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin