İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %77
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Büyük camilere 333 başimam 450 başvaiz ataması

Büyük camilere 333 başimam 450 başvaiz ataması

04.04.2012
Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni teşkilat yasası uyarınca, aralarında Sultanahmet, Süleymaniye, Selimiye, Fatih, Eyüp Sultan gibi camilerin de bulunduğu Osmanlıdan kalma camiler için 333 başimam, 450 de vaiz atayacak. 
Atamalar, Kuranıkerim, dini bilgiler, hitabet ve etik ilkeler konularında yapılacak sözlü mülakatlarla yapılacak. Diyanet ayrıca, 3 bin imam hatip, müezzin kayyım, 1000 tane de mele atayacak. 
Diyanet taşra teşkilatında boş bulunan başimam-hatiplik kadrolarına A grubu camilerde 6 yıl görev yapan ve hafız olan imam hatipler arasından naklen alım yapmak üzere sözlü “başimam-hatiplik sınavı” yapacak.
Sınava katılacakların temel ve özel yeterliliklerinin tespitinde, başkanlığın internet sitesinde yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında din hizmetlerini yürütenlerin temel ve özel yeterlik ölçütleri esas alınacak.
Adaylara yüzde 70’i Kuranıkerim, 20’si dini bilgiler ve yüzde 10’u hitabet ve etik ilkeleri konularından olmak üzere çeşitli konularda sorular yöneltilecek.
Halen büyük camilerde görev yapan imamlar, yeni uygulamayla sınava tabi tutulacak. İmam eğer sınavda başarılı olursa camisinde kalmaya devam edecek. Başarılı olamazsa, yerini bir başka arkadaşına bırakacak. Diyanet ayrıca, 450 tane de başvaiz alacak. Başvaizler de, başkanlık teşkilatında vaizlik ve üstü görevlerde en az 10 yıl görev yapmış kişilerden seçilecek. Başimamlık sınavı gibi sözlü yapılacak sınavda adaylara Kuranıkerim, Arapça, dini bilgiler, hitabet, etik ilkeleri ve mevzuat olmak üzere 4 farklı alandan sorular sorulacak.
Diyanet’in yeni kadro hareketi çerçevesinde ayrıca KPSS puanları esas alınarak, 3 bin boş kadroya imam hatip ve müezzin-kayyım ataması yapılacak. Diyanet’in bir süre önce gündeme getirdiği sözleşmeli “mele” alımında önemli bir aşama kaydedildi. Bu kapsamda 200’ü Kuran kursu öğreticisi, 800’ü de imam hatip olmak üzere 1000 kişilik mele kadrosu doldurulacak
Cumhuriyet
Diğer Haberler

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020

Özel okullarda telafi için takvim belli oldu

Özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı duyuruldu.
02.06.2020

LGS'de mesafe ve maske kuralı

20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
01.06.2020

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020
Evdeki Huzur
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Evdeki Huzur
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin