İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %42
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

İlaçlama çözüm değil

18.05.2012    A+ | A-
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, keneyle mücadelede ilaçlamanın faydasının olmadığını belirterek, ''Yapılması gereken şey, toplumu bilinçlendirmek ve korunma yollarını anlatmak'' dedi.
Geçmiş yıllarda özellikle kırsal kesimde çalışanlarda görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından korunmanın en etkili yolunun kene ile teması kesmek olduğu, hastalığa yakalananların yüzde 70'inde kene teması tespit edildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı KKKA Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hürrem Bodur,  hastalıktan korunma yollarını anlattı. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları uzmanı Bodur, KKKA vakalarının geçen yıllara göre daha geç görülmeye başlandığını, bunun kışın sert geçmesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Keneyle ilgili halka yönelik eğitimler yapılmasına rağmen, vakaların görülmeye devam ettiğini dile getiren Bodur, uyarıları sıraladı: ''Hastaneye gelen vakalarda keneyle temas öyküsü var. İnsanlar konunun farkında olmalarına rağmen henüz bilinçlenmediler. Eskiden 'bu bizim kene hastalık yapmaz' deniliyordu, zannediyorum bu kırıldı. 'Evet bu sizin kene ama hastalık yapıyor' görüşü işlenmeye çalışıldı. Bu davranış şekline dönüşecek. İnsanlar bu konuda teorik olarak bir şeyler biliyor, ama tam olarak tutum ve davranışlarına dönüştürmediklerini düşünüyorum.''
Milli gazete
Diğer Haberler

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020

Kurbanlık Alacakların Kulağına Küpe Olsun!

Yayınlanan Kurban rehberi, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesini içeriyor.
08.07.2020

19 Saatte 450 Hektar Yandı

Gelibolu'da ormanlık alanda önceki gün başlayan yangın, 19 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.
08.07.2020
Dünya Turu
Sırada >>
×
Sıradaki

Bir Mucit Bir İcat

Dünya Turu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin