İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

AKRA FM’den Mi'rac Kandili özel yayın akışı

AKRA FM’den Mi'rac Kandili özel yayın akışı

15.06.2012

“Kulunu (Muhammed Aleyhisselamı), geceleyin Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren (Allah')ın şanı yüce (ve her türlü noksanlıktan uzak)tır. (Bunu,) kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (yaptık). Şüphesiz O, (evet) O, hakkıyla işitendir, görendir.” (el-İsrâ Suresi, Ayet 1)

“Ermedi evvel gelen bu devlete
Kimse layık olmadı bu rif’ate
Çünkü kâmusun görüp geçti öte
Vardı erişti ol Ulu Hazrete

Hak Teâladan erişti bir nida
Ya Muhammed ben sanâ kıldım atâ
Ümmetini sâna verdim ey Habib
Cennetimi ânlara kıldım nasib.”
                     (Süleyman Çelebi)


Mübarek üç ayların kutlu zaman dilimlerinden ikincisi teşrif etti…

Feyzin ve bereketin arttığı Mi’rac Kandili’ni AKRA FM’de özel yayın akışıyla idrak ediyoruz.

Peygamber (sas) Efendimiz’den başka hiçbir beşere nasip olmayan İsra ve Mi’rac mucizesiyle ilgili hazırladığımız sohbet, söyleşi ve belgesellerden oluşan programlarımızı, 16 Haziran 2012 Cumartesi günü radyonuz AKRA FM’de dinleyebilirsiniz.

 

Mi’rac Kandili, Recep ayının 27. gecesidir. Bu yıl 16 Haziran Cumartesi’yi 17 Haziran Pazar’a bağlayan gece, tüm İslam âlemi tek yürek olup Rabbine ibadet edecek, mağfiret dileyecek, İslam âleminin birlik ve beraberliği için el açıp dua edecek, gözyaşı dökecek.  

İsrâ ve Mi’rac, Peygamber Efendimiz’in (SAS) Mescid-i Haram’dan başlayıp Mescid-i Aksâ’ya, oradan da Sidretü’l-Müntehâ’ya ve huzûr-i Rabbi’l-âlemîne kadar devam eden binbir hikmet ve sırlarla dolu olan yolculuğudur.

Mi’rac, “hüzün senesi” olarak isimlendirilen devrede, yani Resûlüllah Efendimiz’in en büyük hâmisi, amcaları Ebû Tâlib ile maddeten ve mânen her zaman yanlarında bulunan zevce-i tâhireleri Hadîcetü’l-Kübrâ vâlidemizin vefatlarıyla sıkılan, âdeta hüzne gark olan Peygamberimiz'in (s.a.v.) huzûr-i İlâhîde tesliye edilmesidir... Üç yıl devam eden Mekkeli müşriklerin ablukası ve on yıla yakın zamandır süregelen sıkıntıların sonunda Resûlüllah Efendimiz’in rahatlaması, bunlara gösterilen sabrın mükâfatlandırılmasıdır.

İsra ve Mi’rac mucizesi, hicretten bir yıl önce 621 yılı başlarında gerçekleşmiştir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an-ı Kerim’in andığı bu asama, gece yürüyüşü anlamında İsra adını alır.

İkinci aşamayı ise Serveri Ser Efendimiz’in Beytü'l-Makdis'ten Rabbinin huzuruna yükselişi oluşturur. Mi’rac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an-ı Kerim’de anılmaz, ancak çok sayıdaki hadis-i serifte ayrıntılı biçimde anlatılır.

Peygamber Efendimiz, Burak ile Beytü'l Makdis'e vardıktan sonra oradaki büyük ve sert kayadan göğe çıkarıldı. Her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice melekler gördü. Cennet ve cehennemin durumlarını temaşa etti, Sidre-i Müntehâ'ya geçti, Allah’ın melekût âleminden birçok hakikati gördü. Nihayet beş vakit namazın farz kılınması emri ile aynı gecede geri döndü.


AKRA FM’İN Mİ’RAC KANDİLİ ÖZEL PROGRAMLARI

07.30 – 08.00    : Ummandan İnciler Mi’rac Özel
Gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi’nin “Namaz” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

09.30 – 09.45    : Günün Sohbeti
Merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin “Mir’ac ve İsra” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

09.45 – 10.00    : Tarihten İzler Mi’rac Kandili Özel
Programda Mi’rac ve İsrâ mucizesiyle ilgili özet bilgiler veriliyor.

10.00 –11.00     : AKRAdaşım Mi’rac Kandili Özel
Miniklerin sunduğu programda şiirlerin, hikâyelerin yanı sıra Mir’ac hadisesinde verilen hediyeler anlatılıyor.

12.10 – 12.30    : Başmakaleler Mi’rac Kandili Özel
Merhum M. Esad Coşan Hocaefendi’nin Başmakaleler-1 adlı eserinde yer alan “Kandiller ve Fani Dünya” adlı makale seslendiriliyor.

13.45 – 14.00    : İlim Adamları Mi’rac Kandili’ni Anlatıyor
Feyzü’l Furkan Kuran-ı Kerim Meali’nin müellifi Hasan Tahsin Feyizli, Mi’rac Kandili ile ilgili bilgiler veriyor.

15.00 –15.45     : Hadisler Deryası, Mi’rac Kandili Özel
Mahmud Esad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 19 Ocak 1993 tarihinde İskenderpaşa Camii’nde yaptıkları, “Mir’ac Kandilinin Önemi, İsra Hadisesi” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

16.00 – 18.00    : Kültürden İrfana Mir’ac Özel
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Akyüz’ün konuk olduğu programda “Yaşayan Kur’an Hz. Peygamber (sas)” konusu konuşuluyor.

18.00 – 18.30    : Ummandan İnciler

18.45 – 19.00    : Günün Sohbeti
Merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin “Mir’ac ve İsra” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

19.00 –20.00: Mir’ac Kandili Özel
Programda mübarek Mi’rac gecesinin daha iyi idrak edilmesine vesile olacak şiir ve münacatlara yer veriliyor.

20.10 –21.00: Kur’an-ı Kerim Meali
İsra Süresinin Meali seslendiriliyor.

21.10 – 21.45    : Mi’rac Kandili Özel Sohbeti
Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin 19 Aralık1995 tarihinde radyomuza yaptıkları “Mi’rac Kandili’nde Ümmete Verilen Hediyeler” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

21.45 – 22.00    : Başmakaleler Mi’rac Kandili Özel
12.10’da yayınlanan programın tekrarı…

22.00 – 24.00    : Kur’an Medeniyeti Mir’ac Kandili Özel
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek’in konuk olduğu programda “Mir’ac Gecesi ve Mir’ac Hadisesi” konuşuluyor.

24.00 – 01.00    : Divan-ı Aşk Mi’rac Kandili Özel

03.00 – 04.00    : Hadisler Deryası, Mi’rac Kandili Özel
Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin 15 Mayıs 1981 tarihinde İskenderpaşa Camii’nde yaptıkları, “Peygamber Efendimizin Mir’ac’ta Gördükleri” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

04.00 – 05.00    : AKRA FM Mi’rac Kandili Özel
Saat 19.00’daki programın tekrarı… 

AYRICA,

Merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi ve Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin kandil tebrikleri AKRA FM’de…

İslam âleminin ve tüm dinleyenlerimizin Mi’rac Kandili’ni tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz.

AKRA FM

 

Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Hadislerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali

Hadislerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin