İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

'Türkmen gazı dışarıda kalamaz'

'Türkmen gazı dışarıda kalamaz'

03.09.2012
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan gazının bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamayacağını belirterek, "Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz" dedi.
Yıldız, Aşkabat temaslarında bugün, Türkmenistan ve Azerbaycan Enerji Bakanları ile Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger'le bir araya gelerek Türkmen ve Azeri doğalgazını Avrupa'ya ulaştıracak boru hattı projesini ele aldı.
Görüşmeler sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Taner Yıldız, görüşmelerin son derece verimli geçtiğini kaydetti.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un Türkiye ziyareti kapsamında görüşülen konuları yeniden ele aldıklarını belirten Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
"Türkmenistan gazı böyle bir bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamaz. Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz ve 4'lü toplantımızda, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Oettinger, Azeri ve Türkmen meslektaşlarımla yaptığımız toplantıda bunun bir kısım detayları konuşuldu. 
Enerji güvenliği çerçevesinde Türkmenistan doğalgazının da bu yapıya nasıl dahil edilebileceğini konuştuk. Son derece verimli bir toplantı oldu. Sayın Berdimuhamedov ile doğalgaz ve petrolle alakalı hem bölgemizdeki hem de dünyadaki seyir üzerine konuştuk. 
Bu görüşme, artık kemik kardeşliği noktasına gelmiş kardeşliğimizin, enerji sektörüyle de alakalı bir kısım yapı taşlarıyla beraber beslenmesini ve onun daha da inkişaf ettirilmesine dönük bir çalışmaydı."
Bakan Yıldız, Hazar Denizi'nin statüsü konusunda kıyıdaş ülkeler arasında süren anlaşmazlığın gündemdeki projelere etkisine ilişkin bir soruya ise, Hazar'ın statüsüne ve siyasi durumuna bir müdahalenin söz konusu olmadığını, özellikle özel şirketlerin Hazar;dan geçebilecek boru hattı projelerine ilgi gösterdiğini ve bu konudaki çalışmaları bildiklerini söyledi.
Hazar'ın statüsüne aykırı olmayacak şekilde Türkmenistan ve Azerbaycan'ın beraberce kararlaştırdığı noktada, projenin içerisinde özel şirketlerin de bulunabileceğini belirten Bakan Yıldız, Aşkabat temaslarının son derece verimli olduğunu kaydetti.
Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin