İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 13°C Nem %82
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

2012-2013 eğitim öğretim yılı başladı

2012-2013 eğitim öğretim yılı başladı

17.09.2012

2012-2013 eğitim öğretim yılı başlarken, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ’in açıklamalarına göre 66 ayı dolduran öğrencilerin yüzde 3’ü, rapor alarak anaokulunu tercih etti. İstanbul ’da da benzer bir oran var. İstanbul ’da bu yıl zorunlu olarak okula başlayacak 66 ay ve üstü çocuklardan yüzde 3’ü rapor aldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okula başlama yaşının 5-5.5 yaşa çekildiği 4+4+4 eğitim sisteminin kentteki rakamlarını Radikal ’e açıkladı. Okula başlaması zorunlu grupta olan 66 ay ve üstü çocuk sayısı İstanbul ’da 261 bindi. Bu çocuklardan 7 bin 994’ü yani yüzde 3’ü rapor alarak eğitimini bir yıl erteledi. Ailesinin isteğiyle okula başlayabilecek 60-66 ay arası 115 bin çocuktan ise 21 bin 916’sı yani yüzde 17’si okula başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız rakamaları şöyle değerlendirdi: “Rapor alımları kasıma kadar devam ettiği için rapor alan öğrenci sayısı artacaktır. Ancak oran olarak yüzde 3 civarında kalacak. İsteğe bağlı okula başlayan 60-66 aylık çocukların sayısının ise 21 bin 916’dan yükselerek 50 bini bulmasını bekliyoruz. Tedbirlerimizi aldık. Derslik açısından bu rakamlar bizi zorlamayacak.”

4+4+4 eğitim sistemiyle ilk gün

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında yeniden düzenlenen 4+4+4 eğitim sistemi, bugün ders zilinin çalmasıyla başladı.

Yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen ders başı yaptı. Okula yeni başlayan 66-72 aylık yaklaşık 1 milyon 600 bin birinci sınıf öğrencisi de geçen hafta aldıkları bir haftalık uyum eğitiminin ardından eğitime adım atacak.

Üç kademeye ayrılan eğitim, dörder yıllık ilkokul, ortaokul ve lise olarak düzenlendi. İlkokul, ortaokul ve liselerin birlikte veya bağımsız oluşturulması imkânı getirildi.

Şartların uygun olmamasi durumunda ayni binada bulunan ilkokul ve ortaokul için ikili öðretim yapilacak. Bu okullarda ortaokullar sabahçi, ilkokullar öðlenci olacak.

Ortaokulda okutulan seçmeli dersler arasına Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı ile Yaşayan Diller ve Lehçeler gibi yeni dersler eklenirken, bu yıldan itibaren imam hatip liselerinin ortaokul bölümleri de açılacak.

Yabancı dil eğitimi ilkokul 2. sınıftan itibaren başlayacak, ayrıca Oyun ve Fiziki Etkinlikler ile İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi dersi zorunlu dersler kapsamına alınacak.

Geçen yıl ilköğretim 8. sınıfta okuyan öğrenciler, lise 1. sınıftan eğitime devam edecek. Geçen eğitim öğretim yılı 4. sınıfı tamamlayan ilköğretim öğrencileri ise ortaokul 1. sınıf öğrencisi olacak.

Öğrencilere yaklaşık 187 milyon ücretsiz kitap dağıtılacak.

Radikal

Diğer Haberler

AKRA FM Bayram Yayın Akışında Neler Var?

AKRA FM Bayram özel programlarıyla yine çok güzel ve dinamik…
23.05.2020

65 yaş seyahat belgesine yoğun başvuru

65 yaş ve üzeri vatandaşlara en az bir ay dönmemek kaydıyla tek yönlü gidiş izni için geçerli olan seyahat belgesine yoğun başvuru geldi.
22.05.2020

Cuma Namazının edası için namazgâh projesi

Olağanüstü salgın şartlarında Cuma namazının 5 dakikada eda edilebilmesine yönelik AKRA Media tarafından gündeme getirilen tedbirler, bu alanda projeler geliştirilmesine ilham verdi.
22.05.2020

Ilısu Barajı’ndan elektrik üretimi

2008 yılında temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretiminin başlamasıyla ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak.
20.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin