İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

'Hızlı kesin, hayvanı incitmeyin'

'Hızlı kesin, hayvanı incitmeyin'

20.10.2012

Erzurum Müftüsü Yakup Arslan, "Kurbanlıklara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, ''Kesim işlemi hayvanı en az incitecek şekilde yapılmalı. Mümkün olduğu kadar bu iş, ehil birisi tarafından keskin bir bıçakla, hayvanı en seri şekilde keserek, onun kanını akıtmak suretiyle gerçekleştirilmeli'' dedi.

Müftü Arslan, yaptığı açıklamada, kurbanın Allah'a yaklaşmak inancıyla gerçekleştirilen bir ibadet olduğunu belirtti. İnsanlık tarihi boyunca hemen hemen bütün dinlerde kurban uygulamasının olduğunu ifade eden Arslan, şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılık yaşandığını söyledi.

Kurbanın bir hayvanı keserek, onun kanını akıtarak yerine getirilen bir ibadet olduğunu ifade eden Arslan, ''Bu kesim işlemi hayvanı en az incitecek şekilde yapılmalı. Mümkün olduğu kadar bu iş, ehil birisi tarafından keskin bir bıçakla, hayvanı en seri şekilde keserek, onun kanını akıtmak suretiyle gerçekleştirilmeli. Kurbanın üzülmesi, insanın kabul etmeyeceği şekilde kesilmesi doğru değil'' dedi. Kurban keserken hayvana eziyet edilmemesi gerektiğini vurgulayan Arslan, insanların kurbana eziyet vermemek için bazı yöntemler geliştirdiğini belirtti.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020

İşyerlerinde klima kullanımına dikkat

İşyerleri Ramazan Bayramı’ndan sonra aşamalı olarak ofislere dönme planları yapmaya başladı. Kapalı ortamlarda klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Klima virüsü taşır mı?
18.05.2020

Haydi Çocuklar Namaza Ramazan Özel

Ramazan ayının güzelliğini evlerinde keşfetmek isteyen çocuklar, Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yeni yarışmasına büyük ilgi gösterdi.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin