İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %64
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Bangladeş Türk yatırımcıları bekliyor

29.10.2012    A+ | A-
Son yıllarda bu yatırımcılar arasına Türk girişimciler de girdi. Bugün Bangladeş'te 100'e yakın Türk firması bulunuyor. Metrekareye en çok insan düşen ikinci ülke olan, dünya üretiminin Uzakdoğu'ya ve ucuz Ortadoğu ülkelerine kaymasıyla yıldızı parlayan ülkelerden biri Bangladeş. 
Türk Büyükelçiliği İkinci Katibi Adnan Öztürk, son yıllarda Türk yatırımcıların ilgisinin artarak Bangladeş'e kaydığını ve bunun sonucunda 100'e yakın Türk şirketinin Bangladeş'te üretim yaptığını, THY'nin Bangladeş'e haftada 4 gün direkt uçuşlar yapmasının da yatırımcının işini kolaylaştırdığını kaydetti.
Türk tekstil firmaları dünya tekstil devlerinin Bangladeş'i üretim üssü haline getirmiş olmasındaki en büyük etken 'iş gücünün yoğun olması, 50 doların altında bulunan asgari ücret ve ucuz enerji.' Tekstil şirketlerinin daha çok tişört ve kot pantolon ürettiğini ayrıca bine yakın kadının istihdam edildiği halı ve dokuma fabrikalarının da bulunduğuna dikkat çeken Öztürk, "Zaman zaman 12 saate yakın elektrik kesintisi olur. Bu kesintilere rağmen Türk jeneratör ihracatçılarının bölgeye yönelmesi ile günlük üretim hiç aksamadan devam ediyor." ifadelerini kullandı. İstihdamın yüzde 25'inin tekstil sektöründe olduğunu belirten Öztürk, yabancı yatırımcıya vergi konusunda her türlü kolaylık sağlandığını, fabrika kurulacaksa da en uygun yatırım alanlarının kendilerine Bangladeş devleti tarafından tahsis edildiğini anlattı.

Büyükelçilik olarak yatırım için gelen Türk yatırımcıları desteklemek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Adnan Öztürk, Bangladeş'te en çok peşin ödemelerde ürünü geç alma, düşük kalitede alma, alamama gibi sıkıntılarının yaşandığını; bu durumda Büyükelçiliğin devreye girdiğini ifade ediyor. Türk işadamlarını sadece tekstil için değil tekstil kimyasalları, makineleri ve jeneratör satışı için de Bangledeş'e gelmelerini tavsiye eden Öztürk, girişimcileri bölgedeki fırsatları değerlendirmeye çağırdı. 

Diğer Haberler

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin