İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 26°C Nem %74
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Ebeveynlere sınav uyarısı

22.03.2013
Psikolog Ferahim Yeşilyurt, 24 Mart Pazar günü yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı öncesinde öğrencilere "kaygılarınızı paniğe dönüştürmeyin" uyarısında bulundu.
Yeşilyurt, sınav stresinin her öğrenciyi farklı biçimde etkilediğini belirtti. Bazı öğrencilerin stresle daha iyi baş ettiğini, kaygı arttıkça öğrencilerin tepkilerinin de değiştiğini anlattı. Yeşilyurt, bu öğrencilerde sinirlilik ve çatışma davranışlarının ön plana çıktığını, bazılarında ise karamsarlık ve ağlama şeklinde duygusal belirtilerin görüldüğünü ifade etti.
Yeşilyurt, sınav kaygısının öğrencilerin büyük bir bölümünü rahatsız ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Ancak kaygı ile baş etmede ilk adım kaygılı olduğunu kabul etmektir. Daha sonra kaygıya neden olabilecek durumları inceleyebiliriz. Öğrencilerin kaygıyı azaltmak için kendilerine uygun bir zaman planlaması yapabilmeleri oldukça faydalıdır. Gevşeme egzersizleri de vücutta oluşan bu rahatsız edici belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Sınav anında zor sorulara takılmamak, en iyi yapıldığına inanılan konulardan başlamak, daha az başarılı olunan konularda sınav kötü geçecek endişesine kapılmadan soru çözmeye devam etmeyi sağlar."
Yeşilyurt, öğrencinin kendisini başkalarıyla kıyaslaması, aile ve öğretmenlerin beklentisi, zamanın çok azaldığını düşünme, sınavla ilgili abartılı yorumlar ve kazanılamaması durumunda "felaket" olarak yorumlarının kaygıları arttırdığını söyledi.

Milli Gazete 

Diğer Haberler

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020

Hacı adaylarının kura hakları seneye devredilecek

2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazananlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021'e kurasız devredileceği, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin de iade edileceği bildirildi.
24.06.2020
Güne Merhaba
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin