İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle13:03 İkindi16:30 Akşam19:13 Yatsı20:33 İmsak05:16 Güneş06:42 İşrak07:20
Hava - Çok Bulutlu 21°C Nem %64
Türkçe
2 Safer 1442 19 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
2 Safer 1442
Öğle
13:03
İkindi
16:30
Akşam
19:13
Yatsı
20:33
İmsak
05:16
Güneş
06:42
İşrak
07:20
Menü

Bayram için yola çıkarken tedbirinizi alın

02.08.2013    A+ | A-
Emniyet verilerine göre geçen sene Ramazan Bayramı süresince (4 gün) meydana gelen bin 841 kazada 74 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 61 kişi yaralandı.
Kazaların başlıca sebepleri arasında ise aşırı hız, uykusuzluk ve yakınlarına kavuşma heyecanı geldi. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semih Baydar, benzer tabloların ortaya çıkmaması için bayram öncesi önemli uyarılarda bulundu: “Uzun yola gidecek şoförler gündüz yola çıkmalı. Araçta tüm denetleme belgeleri olmalı. Aşırı hızdan kaçınılmalı. Araca, istiap haddinden fazla yolcu alınmamalı. Sürücü seyir halinde asla cep telefonu ile konuşmamalı. Yola çıkmadan önce aracın bakımı yapılmalı.”
Diyetisyen Burcu Akpınar ise Ramazan’da yola çıkacak sürücüler için tavsıyelerde bulundu. Akpınar’a göre yemek sonrası kanın daha çok sindirim organları etrafında toplanması, bireylerde iftardan sonra rehavet görülmesine sebep oluyor. Bu nedenle sürücüler iftardan sonra dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Böyle bir durumda direksiyon başına geçmek tehlikeli. Ancak uzun süre aç kalmış olmak da dikkat dağınıklığı, reflekslerde zayıflama gibi benzer durumlara sebep olabilir. Sürücü öğleden önce ya da iftardan 1 saat sonra yola çıkmalı.

Yolda acıkmamak için proteinden zengin bir öğün seçilmeli. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilebilir. Yağlı besinler midede uzun süre kalarak tokluk hissini artırır. Ancak mide bulantısı ve kusma gibi problemlere sebep olabileceği için çok tercih edilmemeli. Yolda her 300 kilometrede ortalama 15-30 dakika arasında mola verilmeli ve arabadan çıkılmalı. 

Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Dünyadan Sesler

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin