İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:29 Güneş06:06 Öğle13:14 İkindi17:03
Hava - Açık 28°C Nem %39
Türkçe
24 Zilhicce 1441 14 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
24 Zilhicce 1441
Akşam Yatsı İmsak Güneş Öğle İkindi
20:11 21:41 04:29 06:06 13:14 17:03
Menü

Huzurevinde kalmak bunalıma sebep oluyor

21.10.2013    A+ | A-

Uzmanlar, Prof. Dr. İsmail Tufan’ın “Yaşlının evi kalesidir. Huzurevi bakımını önermiyorum” açıklamasıyla hemfikir. Prof. Dr. Velittin Kalınkara, “İnsanın alışık olduğu çevrede yaşlanması çok daha iyi” diyor

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji (yaşlılık bilimi) Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, yaşlıların yaşamın içinde kalmasının önemine dikkat çekerek, “Yaşlının evi kalesidir. Bir gerontolog olarak huzurevi bakımını önermiyorum. Huzurevine, yerleştirilen yaşlıların daha hızlı bunalıma girdikleri, sağlık sorunlarının arttığı gözleniyor” dedi.

Uzmanlar da Tufan’la hemfikir. Türk Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, “Yaşlı insanların evleriyle güçlü duygusal bağları vardır. Konut, psikolojik anlamda yaşlılarda refahı etkileyen bağımsızlık ve özgürlük simgesidir” derken, Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara da, “Kendi alışık olduğu çevrede yaşaması ve yaşlanması insan için daha iyi” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yaşlılık haritasını hazırlayan Prof. Dr. İsmail Tufan,  yaşlılığa ilişkin değerlendirmeler yaptı. Türkiye’de bugün 65 yaş üstünde yaklaşık 10 milyon 31 bin insan bulunduğunu, 33 bin civarında da 100 yaş ve üzerinde insan yaşadığını belirten Tufan, Türkiye’deki ortalama insan ömrünün kadınlarda 76, erkeklerde ise 72 olduğunu söyledi. Ömür ortalaması en uzun ilin Kastamonu, en kısa ilin ise Yozgat olduğunu aktaran Tufan, projeksiyonlara göre yaşlı nüfusun 2023 yılında 14,5 milyon, 2030 yılında 18 milyona ulaşacağını kaydetti.

Yaşlıların yaşamın içinde kalmasının önemine de değinen Tufan, “Yaşlının evi kalesidir, ayrılmak istemez. İmkânlar dahilinde olabildiğince evinde tutmak gerekli. Bir gerontolog olarak huzurevi bakımını önermiyorum. Daha rahat edeceği gerekçesiyle huzurevine yerleştirilen veya çocuklarının yanına gitmek zorunda kalan yaşlıların daha hızlı bunalıma girdikleri gözleniyor. Huzurevi en son tercih olmalı” uyarısında bulundu.

Milliyet

Diğer Haberler

Gökyüzünde meteor gözlemi

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden izlenebilen meteor yağmuru sürüyor. Yıldız kayması olarak da tarif edilen Perseid meteor yağmurları başladı.
14.08.2020

Yeni dönem meslekler hangileri?

Üniversite ve lise tercihlerinin yapılacağı şu dönemde geleceğin meslekleri de yeniden gündemde. Yaşanılan salgın süreci ve teknolojinin hızlı gelişimi geleceğin mesleklerini de şekillendiriyor.
12.08.2020

Kahvedeki krema ve şurup zararlı

Sade kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğunu söyleyen Dr. Başaranoğlu, şurup ve krema katılan yeni nesil kahvelerin ise obezite, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini artırdığını söylüyor.
12.08.2020

Üniversite tercihlerinde son günler

Üniversite tercihleri 14 Ağustos’ta sona eriyor. Adayların 24 tercih hakkı var.
06.08.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an ve Kıraat İlmi

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin