İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

ABD ile Rusya’nın GPS savaşı

18.11.2013    A+ | A-

ABD’nin 1993’ten beri elinde bulundurduğu Küresel Konumlandırma Sistemi‘nin(GPS) tekelini kırmak isteyen Rusların, ABD topraklarında gözlem istasyonu kurma girişimi Amerikan savunma çevrelerini ayağa kaldırdı.

Ruslar, “GLONASS” adını verdikleri sistem için ABD’nin en az 8 noktasında “gözlem istasyonu” kurmak amacıyla Beyaz Saray’dan izin istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu talebe olumlu baktığını bildirdi. Ancak New York Times’n haberine göre başta CIA olmak üzere Amerikan istihbarat kuruluşları ile ABD Savunma Bakanlığı böyle bir girişime sert biçimde karşı çıktı.

 
Pentagon yetkilileri, ABD Dışişleri Bakanlığı’na “Bizim topraklara istasyon kurması için Ruslara izin vermeyin. GLONASS sistemi, sadece sivil amaçlı pozisyon belirlemek için kullanılmıyor. Nükleer başlıklı Rus füzeler için de hedef belirleme sistemi olarak çalışıyor. Kendi elimizle kendimizi hedef yapmayalım” uyarısı yaptı. İstihbarat örgütleri ayrıca, Rusya’nın bunları ABD’ye karşı bir siber savaşta kullanabileceğine inanıyor.  
 
Rusya’da 19 GPS İstasyonu var
Haber, Rus basınında tepkiyle karşılandı. New York Times haberindeki “ABD’nin Rusya’da hiç GPS istasyonuna sahip olmadığı” yönündeki bilginin yanlış olduğunu belirten resmi haber ajansı RIA, “Rusya topraklarında şu an Amerikan GPS sistemine ait tam 19 yer istasyonu bulunuyor. 
 
Rusya, uzun yıllardır ABD’nin GPS sistemini kullanıyor. Amerikan GPS sistemi Rus uydularından da faydalanıyor. Bu yüzden uzun yıllar sistem sorunsuzca kullanıldı. Ancak Rus birliklerinin 2008 yılında patlak veren 5 günlük Rus-Gürcü savaşının ardından Amerikan sistemini kullanmak zorunda kalması üzerine GLONASS projesi hızlandırıldı. Geçtiğimiz yıl uydu filosunu tamamlayan Rusya, sistemi resmen devreye sokmuştu. ABD ve Rusya’nın ardından Avrupa Birliği ile Çin de kendi “Küresel Pozisyon Belirleme Uydu Sistemi” üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
 
Hürriyet
Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin