İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:43 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:42 Yatsı22:28
Hava - Çok Bulutlu 21°C Nem %64
Türkçe
23 Zilka'de 1441 14 Temmuz 2020 Salı Saat: -
Menü

Afrika Birliği zirvesinde 50 yıllık rüyalar konuşuldu

31.01.2014    A+ | A-
Afrika Birliği zirvesinde, hızlı tren, ortak dil, diplomatik birlik, uzay araştırmaları gibi alanlarda ortak yürütülecek projeler masaya yatırıldı. Afrika Birliği’nin (AU) 22. oturumunda kıtanın "Vizyon 2063" kapsamında planlanan 50 yıllık yatırımları konuşuldu.

54 üyeli birliğin Başkanı Dlamini Nkosazana Zuma, dikkat çeken konuşmasında şunları söyledi: "21.yüzyılın başında yabancılar bizi bir milyardan fazla nüfusumuz ve 55 bağımsız devletimiz yokmuş da tek bir ülkeymişiz gibi “Afrika” diye çağırınca bundan rahatsızlık duyuyorduk. Ancak şimdilerde bölgesel bloklara doğru gelişen global trend bize, birlik ve beraberliğimizin Afrika’nın rekabeti açısından önemini gösterdi. Bu zamana kadar kendi gücümüzün farkına varamamış, yabancıların yardımlarına bağlı yaşamışız.”

Demokratik Kongo, Angola, Zambiya’nın bölgesel üretim üssü olabileceğini belirten Zuma, Ruanda, Mısır, Nijerya ve Kenya’nın “silikon vadilerinin kadınların da eşit düzeyde eğitim alabileceği ve iş hayatına atılacağı merkezlerler olabileceğini" ifade etti. 

Afrika’nın yenilenebilir enerjide atılımlar gerçekleştirdiğini söyleyen Zuma, geçmişte karanlık olan Kıtayı, hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeo-termal enerjilerle aydınlattıklarını dile getirdi. Medyaya konuşan Dlamini Zuma, bazı magazinlerin Afrika’yı; çatışmaları, açlığı,yetersiz beslenmeyi, hastalıkları, yolsuzlukları örnek vererek “ümitsiz kıta” diye tarif ettiğini, ama bütün bu olumsuzluklardan ders alarak problemi kaynağından çözmeye başladıklarını sözlerine ekledi. 

Afrika’nın Uzay Araştırmaları, bütün kıtayı kaplayan geniş telekomünikasyon ağı, Avrupa’dakine benzer hızlı tren ile gelecek nesillerin farklı bir dünyada yaşayacağından emin olduğunu ifade eden Zuma, kolonilerden kalma İngilizce, Fransızca ve Portekizce dillerinin de yerini Swahili gibi yerel dillerin aldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan “Tarım ve Gıda Güvenliği” temalı zirvede Orta Afrika’daki ve Güney Sudan’daki iç çatışmalar gündemi işgal etti. Son bir yıldır barış ve güvenlik konularına ağırlık verdiklerini açıklayan Zuma, Orta Afrika ve Güney Sudan’da acil çözüme gidilmediği takdirde, çatışmaların bölgeyi hatta bütün kıtayı olumsuz etkileyeceğinin üzerinde durdu.

Her yıl değişen AU dönem başkanlığına Etiyopya’nın ardından Moritanya’nın lideri Mohamed Ould Abdel Aziz’in gelmesi bekleniyor. Zirvede ayrıca, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Afrika hakkındaki tartışmalı pozisyonu değerlendiriliyor.

Dünya Bülteni 

Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin