İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %68
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Şekerde günlük limit 6 çay kaşığına indi

07.03.2014    A+ | A-

Dünya Sağlık Örgütü, son dönemde şekerin zararları üzerine yapılan araştırmalardaki artışı göz önüne alarak tavsiye ettiği günlük şeker tüketiminde yarı yarıya azalttı.

Örgüt 2003 yılında yayınladığı tavsiye raporunda, günlük kalori ihtiyacının yüzde 10’unun şekerden karşılanması gerektiğini belirtmişti. Bu oran günde 12 çay kaşığı şeker tüketilmesi anlamına geliyor.

Son yıllarda şeker hakkında yapılan 9 binden fazla araştırmayı inceleyen WHO, obezite, kalp hastalıkları ve diğer ciddi rahatsızlıkları önlemek adına günlük şeker alımının yüzde 5’e indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu tavsiye ile bir insanın günlük şeker tüketiminin 6 çay kaşığını geçmemesi gerekiyor. Bu kadar şeker sadece bir tane kutu kolada bulunuyor. Özellikle çocuklara yönelik olan ürünlerde kullanılan şeker için kısıtlama getirilmesi önerilirken, şekerin tütün kadar tehlikeli olduğuna dair açıklamalara da yer verildi.

İşlenmiş yiyecek ve içeceklerdeki gizli şeker ise sorunun en büyük kaynağı. Sadece bir kutu kolada bile 7 çay kaşığı şeker bulunuyor. Şekerin zararının uzun süredir bilinmesine rağmen bu açıklamaların yeni yapılıyor olması ise dünyadaki hazır yiyecek ve içecek lobisinin faaliyetlerine bağlanıyor. Zira ürünlerde kullanılan şeker oranında ciddi kısıtlamalara gidilmesi bazı ürünlerin raflardan kalkabileceği anlamına geliyor.

Milliyet

Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında.
08.07.2020

Bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin