İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Açık 25°C Nem %44
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Şeker otu, şekerin yerini alacak

Şeker otu, şekerin yerini alacak

19.03.2014

Obeziteden diyabete, diş çürümesine kadar 66 hastalığın nedeni olan şekerin kalorisi stevia (şeker otu) bitkisi sayesinde sıfırlanıyor.

Yaklaşık 300 yıl önce bir insanın yıllık ortalama şeker tüketimi 3.5 kiloydu. Günümüzde bu 75 kiloya kadar çıktı. Obezite ve diyabet hastalıkları tavan yaptı. Şekeri hayatımızdan çıkarmak için çabalayan bilim adamları uzun yıllar süren araştırmalarının sonunda kalorisiz, karbonhidratsız ve kandaki şeker seviyesini yükseltmeyen doğal bir şeker maddesi buldu. “Mucizevi” şeker otu (stevia) maddesi, normal şekerden yaklaşık 300 kat daha tatlı. Bu sayede üreticiler normal şeker yerine şeker otu kullanarak yiyecek ve içeceklerin kalorisini anında düşürebilecek. 40 yıldır şeker alternatif olarak kullanılan aspartam, sakarin gibi tatlandırıcılar zararsız denilse de çoğu tüketici bu maddelere önyargıyla yaklaşıyor. Bu durumun farkında olan gıda şirketleri şekere doğal alternatif bulabilmek için milyarlarca para yatırdı.

Şeker otu bitkisinin yapraklarından elde edilen madde Avrupa Birliği’nde (AB) 2011 yılında onaylandı. Şeker otunun tek kötü yanı ise ağızda bıraktığı acı tat. İçecek üreticileri ise şeker otunun şekerli tadını artıracak kokusu ve tadı olmayan “lezzet kuvvetlendirici” üretmekle meşgul.

Milliyet

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Tasavvuf Sohbetleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Tasavvuf Sohbetleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin